Nadějný závěr v divizi dospělých

K poslednímu kolu 3.divize jsme cestovali do nedalekých Ledenic. Naši nejmladší žáci měli tentokrát velice blízko k vítězství nad svými zkušenějšími soupeři. I tak je výsledná remíza hezkým výsledkem a pěknou tečkou za dobrou sezonou celého družstva. A příští sezonu to bude určitě ještě lepší.

 

 

 

Začátek zápasu proběhl v poklidu, jen Zdeněk Šťastný nezvládl pokus o sicilskou obranu a po výměně jezdců nevěděl, co hrát a ztratil pěšce. Po půlhodině hry nabídl Honzík Bauer po nepřesnosti v zahájení soupeři „otráveného“ pěšce. Do pastičky, kterou Honzík přichystal, vlétl soupeř po hlavě a místo zisku figury, ztratil po odtažném šachu dámu a bylo rozhodnuto, jdeme do vedení 1:0.

Honzík předváděl v divizi velice pěkné výkony

Manvel Asatryan hrál zahájení dobře a soupeře přehrával. Při útoku ale nepostupoval přesně, a tak jeho soupeř „stále dýchal“. Avšak pak se jeho soupeř dopustil jedné nepřesnosti a Manvel využil aktivního postavení svých figurek a okamžitě partii ukončil a vedli jsme už 2:0.

Manvel přispěl v zápase dalším bodem

Petr Šťastný hrál bez nápadu i plánu, navíc nepozorně a přišel po průhledné vidličce o dámu, soupeř snížil na 2:1. Martinka Šťastná začala premiérou nového zahájení a to se na její hře projevilo. Její soupeř nehrál zcela přesně, ale Martinka toho nedokázala využít. Kdyby přistoupila k agresivnějšímu postupu na královském křídle, tak by soupeř neměl brzy co hrát. Místo toho dovolila soupeři aktivity na dámském křídle a bylo vidět, že vlastně neví, co má hrát.

Souhra jejích figur byla nulová, dámu postavila navíc mimo hru a tak se soupeř osmělil a začal bez odporu sbírat jednoho jejích pěšce za druhým. Teprve potom se Martinka probudila, začala bojovat a i když s ní měl soupeř starosti (ovšem přehlédl jednotahový zisk dámy), zázrak se nekonal a po 3,5 hodinách odporu se Martinka vzdala. Pro další šachový vývoj Martinky velice užitečná partie.

Martinka podala také sympatický výkon a získala cenné zkušenosti

Mezitím Zdeněk Šťastný využil nepozornosti soupeře, vnikl ve věžové koncovce na 2. řadu, získal pěšce zpátky, po další chybě soupeře ale nevyměnil jeden pár věží se ziskem pěšce, kde by partie byla poměrně snadno vyhraná (spojení volní pěšci na sloupcích a, b). Partie spěla do remízy (po věži a 3 pěšcích na stejné straně), ale Zdenda opět chyboval a o pěšce přišel.

Po výměnách zbyl soupeři pěšec na „h“ sloupci, Zdenda se ale místo věčných šachů stáhl věží pod pěšce, který nezadržitelně postupoval k políčku proměny. Naštěstí si s touto vyhranou koncovkou jeho soupeř nevěděl rady a tak raději nabídl remízu - protože Martinka ještě hrála (a hrála ještě hodinu, než vzdala) - v tu chvíli jsme vedli 2:1 a soupeř chtěl asi „pojistit“ alespoň remízu v zápase.

Zdenda měl nakonec v partii trochu štěstí 

A protože se v partii Martinky již žádné překvapení nekonalo, tak se mu to i podařilo. Nakonec tedy remis: Sokol Ledenice – QCC České Budějovice 2½:2½. Škoda, tentokrát bylo vítězství blízko a družstvo by si ho zasloužilo. Soupeř byl velice překvapen našim mladým družstvem a hlavně předvedenou hrou. Nezakrytě nám záviděl.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK