Hezké momenty ve 3.divizi

Naši nejmladší žáci bojovali v soutěži dospělých proti vedoucímu celku soutěže a jejich výkony opět prokázaly, že jejich šachová síla den ode dne roste. Výsledek byl sice jednoznačný, ale v jednotlivých partiích si naši žáci vedli opravdu zdatně. Zvláště Honzík Bauer se blýsknul potěšující výhrou nad zdatným soupeřem

 

 

 

Předposlední 8.kolo jsme hráli doma proti silnému Royalu České Budějovice. Všichni naši žáci to měli velice těžké, ratingové rozdíly na jednotlivých šachovnicích byly od 450 do 750 Elo bodů!! Nicméně děti se nedaly a bojovaly.

Na 1.šachovnici hrál Petr Šťastný. V zahájení přehlédl taktický obrat a přišel o pěšce „e5“, což je ve francouzské vždy problém, protože tento pěšec většinou drží pozici bílého. Petrovi tak zůstal izolovaný „d“ pěšec. Jeho soupeř mohl rozhodnout postupem „e5“, kdy by využil černé diagonály a7-g1 a spolupráce dámy s jezdcem k matovým hrozbám. Postavení černého bylo natolik dobré, že stejně použil tento postup o pár tahů později a vyhrál díky jinému taktickému motivu. Pro Petra je to poučení, že pokud chce hrát na takovéto úrovni, musí být na soupeře připraven.

Hrát proti hráči s ratingem nad 1900 už vyžaduje solidní přípravu 

Na 2.šachovnici nastoupila Martinka Šťastná, která ještě den před tím hrála na severní Moravě MČR. Měla také silného soupeře a na rozdíl od bratra si vedla dobře. Bohužel v zavřeném zahájení provedla přirozený vývinový tah (Jc6), který tam nepatřil, soupeř toho náležitě využil a Martinku přehrál, aniž by měla nějaký prostor pro odpor. Na druhou stranu velice poučná záležitost.

Zkušenost tentokrát slavila úspěch

Na 3.šachovnici hrála Saša Žondecká. Saša sehrála zahájení lehkovážně, nechala si sebrat (a ještě s tempem) středového pěšce. Nedávala si moc pozor na vidličky a své pěšce, takže v zápletkách ji soupeř přepočítal a ještě přišla o figuru. S figurou a dvěma pěšci méně pak partii vzdala. Pokud začne hrát Saša „solidnější“ šachy, tedy poněkud zodpovědněji vůči vlastnímu materiálu, bude nepříjemnou soupeřkou, protože hraje agresivně.

Jak jen to udělat, aby Saša více myslela na zadní vrátka

Na 4.šachovnici bojoval Honzík Bauer. Honzík hrál podobné zahájení jako Martinka a dopustil se stejné chyby. Avšak v jeho partii nebyla pozice zavřená, ale měnily se figury, takže to nemělo zhoubný dopad jako u Martinky. Nakonec měl Honzíkův soupeř izolovaného "d" pěšce navíc a začal ho prosazovat do dámy. Rozdíl mezi oběma soupeři byl 600 Elo bodů a Honzík hrál koncovku velice vynalézavě. Králem došel správně pod volného izolovaného pěšce, zablokoval ho a tím uvolnit ruce své věži k aktivním operacím. Obětoval své krajní pěšce na dámském křídle a získal za to volného izolovaného "d" pěšce soupeře a zahnal jeho jezdce na okraj šachovnice. Vzniklého volného pěšce na dámském křídle pak hlídal svým králem a hrozící průlom pěšců na královském křídle si ohlídal svými pěšci. Bílý se rozhodl dojít si pro Honzíkova nechráněného "h" pěšce svým králem, ale to mělo jeden zádrhel. Bílý král nesměl vstoupit na bílé pole, jinak by dostal odtažný šach Honzíkovým bělopolným střelcem a přišel by o věž, kterou neměl chráněnu. Tuto pastičku Honzíkův soupeř neprohlédl a Honzík nemilosrdně trestal a soupeř partii s věží méně vzdal, neboť pak přicházel o další materiál. Za statečný výkon v průběhu partie a za pěkně hranou koncovku si Honzík bodovat zasloužil.

Honzíkův velký výkon korunovaný velkou výhrou

Na 5.šachovnici hrál Zdeněk Šťastný a vedl si také dobře. V zahájení se dopustil díky neznalostem chyb, ale jinak hrál pěkně přirozeně. V náročnější pozici s různými rošádami nehrál dostatečně důrazně a umožnil tak soupeřce vymanit se z tlaku jeho figur. Při útočných aktivitách ztratil 3 pěšce a tak koncovka vyznívala jasně pro soupeřku. Zdeněk ale nevyměnil dámy a soupeřku ještě souhrou dámy a jezdce trápil. Partii vzdal po více než 3 hodinách hry až když ho soupeřka donutila k výměně dam, pěšcová koncovka již byla ztracena.

Zdeněk hrál pěkně, přirozený talent chce ale podpořit prací doma

 

Konečný výsledek QCC České Budějovice „D“ – Royal České Budějovice „B“ 1:4. Jak už jsem ale řekl, výsledek jednoznačný, výkony našich žáků potěšující.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK