Naše nejmladší rezerva bojovala v divizi

Před utkáním 6. kola 3. divize dospělých – skupiny střed našeho „žákovského“ družstva se zkušeným soupeřem z popředí tabulky, byl jakýkoliv jiný výsledek než 0:5 považován za náš úspěch. A to přesto, že náš mladý tým nastoupil v nejsilnější sestavě.

 

 

Po půlhodině hry jsme sice stáli na 1. šachovnici hůře (Michal), zato na 5. šachovnici to vypadalo na bod (Honzík) a ani na zbývajících to nevypadalo špatně.

Na 5. šachovnici hrál Honzík Bauer proti Liborovi Šimůnkovi. Honzík se do soupeře odvážně pustil aktivní hrou a než se ten vzpamatoval, přišel o pěšce, potom o figuru a další pěšce a raději vzdal – po cca 40 minutách vedeme ke zděšení hostů 1:0!

Honzík jako první zavěsil bod, bohužel i poslední
Na 4. šachovnici hrála Saša Žondecká černými proti Vladislavovi Plzovi. Po zahájení (hra dvou jezdců v obraně) reagovala Saša na pokus černého otevřít střed nepřesně (zbytečně pasivně) a tato chyba se projevila na dalším průběhu partie – Saša ztrácela jednoho pěšce za druhým a po cca 1,5 hodině prohrála -  1:1.

Saša se sérií nepřesných tahů již v zahájení dostala do potíží
Na 3. šachovnici hrála Martinka Šťastná bílými proti Vladimírovi Adigamovovi. Po relativně klidném zahájení (odmítnutá sicilská) hrála Martinka aktivně, ale nevyužila všech možností, které pozice nabízela. Po zbytečném ústupu dámou sice ztratila pěšce, ale nedala se a dál se snažila hrát útočně. Přitom se neohlížela na nebezpečí, které bylo v oslabení jejího dámského křídla, kde měla po velké rošádě ukrytého krále. Soupeř ale také nehrál nejpřesněji a po své malé rošádě nabídl Martince velkou příležitost k útoku postupem volného h-pěšce. Toho ale Martinka nevyužila a naopak špatně reagovala na postup a-pěšce soupeře. Místo, aby se pod něj schovala, nepochopitelně ustoupila, dovolila jeho proměnu v dámu a v několika tazích dostala po dvou hodinách hry mat.  Škoda! Prohráváme 1:2.

Martinka neměla ani tentokrát štěstí
Na 1. šachovnici nastoupil domácí Michael Punčochář bílými proti Arnoštovi Korčákovi. Hrál se Caro-Kann, kde Michael zvolil poněkud neobvyklé pokračování, které zkušený borec hostů okamžitě využil k zisku centrálního pěšce. Když navíc Michal vyměnil dámy a nedokázal aktivně rozehrát své figury, stupňoval pan Korčák tlak. Každou výměnou získával dalšího pěšce a nenechal nikoho na pochybách, jak partie skončí. Přesto Michal nic nevzdával, bojoval a vzdal až po třech hodinách hry po více jak 40 tazích. 1:3.

Michal to proti soupeři s ligovými zkušenostmi neměl jednoduché
Na 2. šachovnici nastoupil Petr Šťastný černými proti Davidovi Neprašovi. Petr sehrál pro něj neznámé zahájení (1. c3) celkem dobře, když se vyvaroval zbytečných chyb. Po výměně obou střelců získal ve střední hře pěšce a po hodině hry stál velmi nadějně. Po další výměně jednoho páru jezdců získal mohutné pěšcové centrum, které ale nevyužil a naopak si dobrovolně zavřel věž na g-sloupci. Několika nevhodnými tahy Petr připustil, aby bílý získal protihru na dámském křídle a partie už tak nadějně nevypadala. Po třech hodinách hry nabídl Petr soupeři remis, a protože o vítězství hostů bylo rozhodnuto, soupeř nabídku přijal.

Při přesné hře mohl Petr dosáhnout na celý bod

Celkový výsledek QCC České Budějovice „D“ – Vltavín Besednice 1½:3½ jistě není špatný a mohl být ještě lepší, kdyby obě dívky a Petr dokázali v klíčových fázích partií lépe využívat čas, který měli k dispozici a tím eliminovali méně zkušeností.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK