Naši nejmladší v divizi dospělých

V sobotu 11.1.2014 se náš nejmladší tým „D“ utkal v 5.kole 3.divize dospělých s vedoucím týmem soutěže Spartakem Kaplice „B“. K utkání jsme cestovali oslabeni o Michala Punčocháře (1.šachovnice), a tak jsme proti zkušenému týmu nastoupili v „žákovské sestavě“, která vzbudila pozornost soupeře.

 

 

 

 

Oslabení o nejsilnějšího a nejzkušenějšího hráče nemělo ale žádnou roli. Tento tým byl sestaven kvůli získávání důležitých zkušeností a Michal nám jen vypomáhá, když nemá jiné úkoly.

 

Na první šachovnici si Petr Šťastný černými hned v úvodu nevěděl rady se záludností skotské hry, ztratil pěšce a brzy nato i figuru. Snažil se bojovat, ale proti zkušenému soupeři vyrobil další chybu a jako první po cca hodině a půl hry prohrál.

 

Na všech šachovnicích měl soupeř znatelnou věkovou převahu

Na druhé šachovnici Martinka Šťastná bílými čelila pro ni neznámému zahájení (1.e4 b6). Nehrála přesně, avšak soupeř chybičku nevyužil a Martinka vyrovnala hru.

 

Martinka na 2.šachovnici a Saša

Na třetí šachovnici udělala hned v zahájení chybu Saša Žondecká (černé figury). Soupeř ji však nepotrestal, nevzal si pěšce, a naopak dovolil Saše zkonsolidovat pozici. Saša se pak snažila o protihru na dámském křídle.

 

Saša na 3.šachovnici, vedle hrál Honzík

Na čtvrté šachovnici Honzík Bauer bílými nepřistoupil na klasické varianty francouzské obrany, vyvíjel si figurky a stál dobře. Nebyl ale dostatečně trpělivý a rozhodl se nastoupit v centru, aniž by udělal rošádu. Na výpad soupeře dámou reagoval oslabením dámského křídla, a když soupeř pohrozil matem, přišel o jezdce.

 

Honzík na 4.šachovnici statečně bojoval

Na páté šachovnici překvapil soupeř Zdendu Šťastného (černé) dámským gambitem. Zdenda ale hrál rozvážně, na něj nezvykle pomalu a ze zahájení vyšel dobře.

 

Zdenda se na 5.šachovnici dlouho držel 

Po půl hodině hry to celkově moc dobře nevypadalo - na první a čtvrté šachovnici o figuru méně, na druhé a třetí chyby, které ale soupeři naštěstí nevyužili. Vyrovnaná pozice byla pouze na posledním prkně.

Po hodině hry: Peťa prohraný, Martinka vyrovnala hru, Saša nadějně útočí, Honzík se snaží něco vymyslet a Zdenda se drží.

 

Ke konci druhé hodiny hry Martinka polevuje v koncentraci a ve vyrovnané pozici začíná dělat nevynucené chyby. Oslabuje své pěšce na dámském křídle, ztrácí zbytečně jezdce a spěje k prohře. Saša je stále vyhraná, ale ve věžové koncovce nepostupuje správně. Přichází s dotazem, jestli může nabídnout remis, ale nechávám ji hrát dál. Saša ale nenachází správný plán a přijímá opakovanou nabídku soupeře na remízu. Zdenda se ve střední hře neorientoval správně, začal ztrácet materiál, a protože nenašel protihru, prohrál. Honzík se snažil komplikovat pozici, ale dovolil soupeři zjednodušit hru výměnou dam a figur. Po výměnách získává věž za střelce, takže bilance je: Honzík dvě věže a 5 pěšců, soupeř věž, jezdec, střelec a 6 pěšců. V této situaci nabízí soupeř remis, kterou Honzík po domluvě přijímá. Martinka krátce nato beznadějnou pozici vzdává.

 

Celková bilance po více jak dvou hodinách hry: Spartak Kaplice „B“ – QCC České Budějovice „D“ 4:1.

Konečný výsledek proti vedoucímu týmu soutěže je pro naše mladé družstvo přijatelný. Všichni hráči přistoupili k utkání zodpovědně, hráli pomalu, a když se vyvarují zbytečných chyb, mohou v dalších kolech překvapit.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK