Statečný boj oslabeného týmu

V sobotu pokračovala 1.liga mladšího dorostu 4. a 5.kolem. Za zápasy jsme cestovali do Humpolce a cesta v zimních podmínkách proběhla bez potíží. V zápasech potěšil náš B-tým, který v oslabené sestavě statečně bojoval, a moc nechybělo, aby dosáhl na body. A-tým cestoval k zápasům v kompletní sestavě, zato B-tým byl značně oslaben. V týdnu onemocněl Adam Pavlíček, hrající na 1.šachovnici a poslední naděje na jeho start zhasla v pátek odpoledne, když se mu vrátily horečky.

Náhradu se nám bohužel nepodařilo zajistit a tak B-tým cestoval k zápasům pouze v 5ti hráčích, takže na začátku každého zápasu prohrával 1:0. A to ještě na poslední šachovnici, kde byla největší šance bodovat.

Původně jsme postavili sestavu tak, že jsme uvedli na 1.šachovnici Adama s tím, že kontumačně prohraje. Jenže rozhodčí nás upozornil, že to nelze a tak se všichni museli posunout o jednu šachovnici vpřed. Takže v tu chvíli ten, kdo očekával, že bude hrát na 2.šachovnici musel nastoupit na 1.šachovnici atd. Tím pádem vzala za své i příprava na zápasy. Až pak se zápasy rozehrály.

Paradoxně hůře se vyvíjel zápas kompletního A-týmu. Hned po zahájení se dostal do výhody Tomáš Sýkora, který díky mezitahu, který jeho soupeřka přehlédla získal figuru a partii bez problémů vyhrál.

Tomáš zpomalil hru a jeho forma se mu začíná vracetBohužel prakticky okamžitě kontroval Michal Vokurka, který hrál v zahájení hodně nepozorně, nechal si v drakovi nekrytého střelce na „c4“ a lacině o něj přišel. Michal sice vzdoroval, dohrával partii jako poslední z týmu, ale na jeho prohře to nic nezměnilo.

Boj proti drakovi se Michalovi nevydařilOpačnými barvami hrál draka také Pavel Štěch a bohužel také špatně. V pozici s oboustrannými rošádami nevyvíjel žádnou aktivitu, nechal hrát soupeře a to je v takovýchto postaveních cesta do záhuby. Jeho soupeř postupně zvyšoval svoji převahu, až musel Pavel kapitulovat.

Ani Pavlovi díky pasivní hře drak nesvědčil
Do třetice všeho zlého špatně zahrál i Jonáš Havelka. V zahájení si nevyvinul optimálně figury, pak místo toho, aby si zajistil svého krále se pustil do bojových akcí. Ty ale jeho soupeř bez potíží zablokoval a naopak otevřel hru ve středu, kde uvízl Jonášův král a bylo po partii.

Jonáš se nestaral o svého krále a doplatil na to

Soupeř tedy vedl 2:1 a dále bylo jasné, že prohraje i Michal. Zbývající dvě partie jsme proto museli hrát na výhru. Ládík Nagy hrál se soupeřem, který měl rating o 350 bodů vyšší (i když zase musíme přiznat, že Ládíkova skutečná síla je dnes jinde, než uvádí jeho rating) a přesto ho velmi zle tísnil.

Ládík a opět sicilská, tentokrát NajdorfMatyáš Zeman na 1.šachovnici hrál také dobře a držel vyrovnanou pozici. Bohužel jsem mu musel zamítnout nabídku remízy a Matyáš musel zkoušet pozici vyhrát. Vyměnil proto věže a zkoušel štěstí v pěšcové koncovce, ale ta výměna nebyla dobrá, protože vedla do prohrané koncovky a tak Matyáš nakonec prohrál.

Matyáš upřednostnil zájem družstva před svým

Tým A pak vypil kalich hořkosti až do dna, když Ládík, který se ve velmi zajímavé a náročné pozici na propočet snažil najít nějakou cestu k výhře ztratil hodně času a pak přehlédl mat. Ládíkova partie byla mimořádně zajímavá a hodně se těším na její rozbor. Opticky měl drtivou převahu, ale když jsem se na pozici díval, tak jsem neviděl zjevnou cestu k výhře. Zkoumal jsem oběti na „g7“ i „h7“, ale nic jsem tam neviděl, ale stejně mám pocit, že tam někde muselo něco být ukryto, co mi na první pohled uniklo.

Nakonec tedy hodně krutých Protect.cz Humpolec – QCC České Budějovice A 5:1. Pochvalu si zaslouží Tomáš, Matyáš a Ládík, bohužel „vybouchli“ Jonáš, Michal a Pavel a to je v jednom zápase hodně.

Trochu lépe se vyvíjel zápas B-týmu. Sice hned od počátku prohrával 1:0 a rychle ještě prohrál Matěj Kaňka. Matěj sehrál učebnicový příklad, jak se nemají hrát gambity. Úplně ignoroval centrum a hlavní hrozbu soupeře (postup e4-e5). Pak špatně reagoval na oběť soupeře na „f7“, když se místo snahy o ukrytí svého krále na křídle s ním vrátil do centra. A když pak vyměnil svoji nejsilnější obrannou figuru – dámu, bylo po partii. Alespoň ho může těšit, že dostal hezký mat.

Matějovi se první partie vůbec nevydařilaDobře si ale vedl Jirka Míka, který svého soupeře postupně přehrával, a jeho poziční převaha se začínala měnit na materiální.

Jirka je pořád velkou posilou pro týmPěšce také získal Matyáš Hosnedl a tuto svoji výhodu si neustále udržoval.

Matyáš Hosnedl ukázal, že nový mistr Čech už něco opravdu umíDržela se také Alexandra Žondecká, která si odbývala svoji premiéru v lize.

Saša se hned při své premiéře musela vypořádat se zavřeným zahájením

Trochu hůře stál Lukáš Zeman na 1.šachovnici. U něj mne ale více mrzelo, že přestože hrál proti nejsilnější soupeřce (rating přes 1800) a nestál zrovna nejlépe, zajímal se spíše o všechny partie okolo, než o tu svoji.

Lukáš - co mám hrát na to 1.e2-e4?Nakonec to dopadlo dle rýsujících se předpokladů. Jirka získal drtivou poziční převahu a s pěšci navíc spolehlivě vyhrál. Matyáš převedl partii do věžové koncovky s pěšcem více a dokázal ji také vyhrát. Lukášova pozice se pomalu zhoršovala, až prohrál. Prohrála také Saša, která ztratila kvalitu, ale i pak měla šance na remízu věčným šachem, avšak vyměnila dámy a pak již nemohla porážce zabránit. Konečný výsledek zněl ŠK Světlá nad Sázavou – QCC České Budějovice B 4:2. Kromě Matěje, který partii nezvládl musím pochválit celý tým.

Po dopoledních porážkách a zvláště těžké porážky A-týmu jsem to odpoledne neviděl moc optimisticky. Zápas A-týmu se ale již od počátku pro nás vyvíjel příznivě. V žádné partii jsme nebyli ohroženi a naopak ve většině partiií jsme stáli lépe. Matyáš Zeman hrál italskou, která při přesné hře černého bílému nic moc nedává a vede maximálně do remízových vod. Zato Ládík Nagy se z dopolední partie nepoučil a v ostrém drakovi se do svého soupeře opět nebojácně pustil. Tentokrát byl odměněn, protože nepřehlédl taktický obrat, kde si soupeř ucpal svojí věží ústupové pole pro svého krále a Ládík mu pak sebral pod hrozbou matu figuru. Partii pak rychle vyhrál.

Odpolední zápas QCC České Budějovice A - ŠK Světlá nad Sázavou Aktivně hrál také Pavel Štěch a stejně tak i Jonáš Havelka. I Michal Vokurka hrál aktivně. Svoji soupeřku přehrával i Tomáš Sýkora, takže vyhlídky byly opravdu velice nadějné. Po Ládíkovi vyhrál i Tomáš, po něm i Jonáš. Vedli jsme tedy 3:0, Pavel měl již 4 pěšce více, z toho jednoho na 7.řadě. Matyášovi odmítala soupeřka remízu, až si kvůli tomu, aby zabránila opakování tahů, musela zhoršit svoji pozici. Michal pořád tlačil, ale nepostupoval nejpřesněji (pořád opomíjel silní d7-d5). Pavel partii dokázal vyhrát, Matyášova soupeřka pak přistoupila na remízu, protože už v zápase nebylo o co hrát a Matyáš stál již trochu lépe a remízu nabídl i Michal, protože hrál jako poslední a mohli jsme pak jet domů. Opět vysoký výsledek, ale tentokrát zcela zasloužený: QCC České Budějovice A – ŠK Světlá nad Sázavou 5:1. Celý tým mne tentokrát potěšil.

B-tým začínal zápas opět s handicapem prohry na poslední šachovnici.

Odpolední zápas QCC České Budějovice B - Protect.cz HumpolecNavíc brzy prohrál i Matyáš Hosnedl, kterého potkala nehoda v drakovi. Nejprve sebral pěšce na „g4“, pak ještě naivně na „f3“ a jeho soupeř nekompromisně „zavěsil“. Obětoval věž na „h5“ a s tím už Matyáš nemohl nic dělat.

Matyášův soupeř se chystá zahrát g2-g4, což Matyáš bohužel sebralOproti dopoledni se ale pochlapil Matěj Kaňka, který svého soupeře pěkně přehrál a získal družstvu první bod. Pak remizoval Jirka Míka, který dovedl partii do koncovky, kde měli oba soupeři po třech spojených pěšcích na královském křídle a na výhru nemohl pomýšlet ani jeden z nich.

Jirka a tentokrát i Matěj byli oporami týmu

Jako poslední se dohrávaly partie Alexandry Žondecké a Lukáše Zemana. Saša jako nováček se dlouho držela a nakonec to skončilo koncovkou těžkých figur (dáma + věž), kde měla o dva pěšce méně. Její soupeř měl ale odkrytého krále a při více zkušenostech by se dalo ještě něco vymyslet (věčný šach či nějaká kulišárna na 7.řadě).

Saša určitě nečekala, že při své premiéře bude rozhodovat o osudu obou zápasů

Lukáš stál vyrovnaně, ale nevěděl si s pozicí rady, ovšem jeho soupeř také ne, a tak se oba snažili o remízu. Dokud ale ještě bojovala Saša a zápas nebyl rozhodnut, nemohl jsem jim vyhovět. Když pak Saša svoji partii prohrála, tak se Lukáš i jeho soupeř mohli nakonec radovat z remízy. Konečný výsledek: QCC České Budějovice B - Protect.cz Humpolec 2:4. Zde ale musím za bojovnost i výkon pochválit celý tým.

Musím říct, že kromě nešťastného výpadku A-týmu v dopoledním zápase jsem s výkony družstev i jednotlivců spokojen. Škoda jen, že B-tým neměl sebou jednoho ze silnějších hráčů jako šestého a nemuseli hrát jen v pěti. Vše by vypadalo úplně jinak. V příští sezoně na to musím pamatovat při psaní soupisek. Domů jsme přijeli po 19 hodině a tak ještě musím poděkovat rodičům, kteří cestovali s námi.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK