Ligové vykročení

Úvodním trojkolem byla zahájena 1.liga mladšího dorostu, kde startují naše dvě družstva. Oproti loňskému roku se nám podařilo nastoupit v dobrých sestavách. Soupeřem našich družstev byla táborská družstva, která kromě nás startují jako jediná jihočeská družstva v této celostátní soutěži mládežnických týmů. V loňském roce se nám tento vstup příliš nevydařil a tak jsme v tomto roce doufali v lepší výsledky.

Favoritem všech utkání byl dle ratingu B-tým Tábora, ale rating je jedna věc a skutečná výkonnost věc druhá. V prvním utkání nastoupil náš A-tým právě proti B-týmu Tábora. Věřil jsem v naše vítězství, protože hráčské kvality našeho A-týmu měly převýšit soupeře, i když rating hovořil ve prospěch Táborských. Oba táborské týmy byly navíc na 1.šachovnicích posíleny o silné bratry Skořepy z Vysočiny. Bohužel partie se hodně nevyvedly Michalovi Vokurkovi a Tomáši Sýkorovi. Výhru propásl Matyáš Zeman proti Jakubovi Skořepovi na 1.šachovnici, když nevyužil jeho zaváhání v časové tísni. V partii si ale vedl velice dobře. Stejně tak výhru „vypustil“ na 2.šachovnici Ládík Nagy. Remízoval na 3.šachovnici i Pavel Štěch a tak jedinou výhru si na své konto připsal Jonáš Havelka. Výsledek tak vyzněl nejtěsnějším poměrem pro soupeře: ŠACHklub Tábor B – QCC České Budějovice A 3½:2½.

Celkový pohled na klubové derby v neděliStejně tak jsem v zápase táborského C-týmu s našim B-týmem věřil v úspěch našich barev. Skutečnost byla opět jiná. Adam Pavlíček se dopustil závažné, bohužel začátečnické chyby hned v zahájení a jeho partie byla hned od počátku ztracena. Vzhledem ke zkušenostem jeho soupeře jsem zde ale s bodem nepočítal. Dobře zahrál Lukáš Zeman a výhrou tým podržel. Zato velmi špatně hrál Matěj Kaňka, který nedokázal bodovat proti slabšímu soupeři a rozhodl o tom, že náš tým nevyhraje. Výborně totiž zahrál jak Jirka Míka, tak Vašík Bauer, kteří bodovali naplno. Poslední pak hrál Matyáš Hosnedl, který bohužel nedokázal udržet remízovou pěšcovou koncovku (zapomněl na pravidlo, že první postupuje vpřed pěšec kandidát) a prohrál. Místo výhry tedy „pouhá“ remíza. ŠACHklub Tábor C – QCC České Budějovice B 3:3.

Na 1.šachovnici bylo v klubovém derby rychle rozhodnutoOdpolední zápasy pak již měly jednoznačné favority a tomu odpovídal i průběh zápasů. Začátek zápasu mezi našim A-týmem a C-týmem Tábora byl dost hrůzostrašný, když jsme rychle prohrávali 2:0. Svoji partii zkazil Matyáš Zeman a velice překvapivě i Tomáš Sýkora. Ostatní ale splnili svoji úlohu a zápas otočili v náš prospěch. Vyhráli postupně Ládík Nagy, Pavel Štěch, Michal Vokurka a Jonáš Havelka. Konečný stav QCC České Budějovice A - ŠACHklub Tábor C 4:2.

Náš B-tým měl proti B-týmu Tábora malé vyhlídky, ale až na Lukáše Zemana, který prohrál prakticky bez odporu, všichni bojovali. Matěj Kaňka remizoval, prohrál Matyáš Hosnedl. O vyrovnání bojoval Jirka Míka, a když se mu to povedlo, neudržel remízovou věžovou koncovku. Zde rozhodlo Jirkovo tréninkové manko. Opět velice odvážně hrál Vašík Bauer a jeho snaha byla odměněna vítězstvím, když jeho zkušenější soupeřka se nevyrovnala správně s nástrahami, které jí Vašík předložil. Poslední bojoval Adam Pavlíček, který po více než třech hodinách statečného boje opět díky základní neznalosti koncovek prohrál jasně remízovou pozici. Výsledek byl nakonec trochu krutý QCC České Budějovice B - ŠACHklub Tábor B 1½:4½. Tým B ale nezklamal, favorita potrápil.

Ládík na 2.šachovnici nevyužil s Lukášem všechny své šance

Další den v neděli se hrálo klubové derby. A stejně jako loni, B-tým naše Áčko řádně potrápil a to přestože A-tým byl v plné sestavě a B-tým byl oproti sobotě oslaben ! Naše Áčko se rychle ujalo vedení 2:0, když Matyáš Zeman přehrál Adama Pavlíčka a Jonáš Havelka stejně tak Martinku Šťastnou.

I Jonáš Havelka byl o víkendu stoprocentní
Pak ale kontroval hrdina víkendu Vašík Bauer, který uzavřel své stoprocentní víkendové vystoupení proti Tomáši Sýkorovi. Nutno dodat, že Tomáš byl naopak největší slabinou A-týmu, a to nejen díky nulovému zisku, ale především předvedenou hrou a přístupem k ní. Pak Michal Vokurka uzavřel dost předčasnou remízu s Matějem Kaňkou a Ládík Nagy remizoval s Lukášem Zemanem, když nevyužil taktickou možnost získat kvalitu a pak možnost přejít do lepší koncovky.

Michal s Matějem moc bojovnosti v klubovém derby nepředvedli

O výsledku zápasu pak rozhodovala partie Pavla Štěcha a Matyáše Hosnedla. Pavel učinil v ostrém drakovy několik špatných rozhodnutí, pak se dopustil hrubé chyby, kdy ztratil materiál a Matyáš nemilosrdně trestal a zachránil tak pro B-tým remízu.

Kdybych to býval věděl, tak bych sem býval nechodil (Pavel)

Nakonec tedy opět překvapivé, ale naprosto zasloužené QCC České Budějovice B - QCC České Budějovice A 3:3.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK