Letní soustředění 2021

Jako každý rok pořádáme 14ti denní letní soustředění i v roce 2021. Ubytováni jsme poněkolikáté v osadě Měruše. To má tu výhodu, že jsme sami v uzavřené lokalitě, a navíc poblíž pískáren ve Vlkově u Veselí nad Lužnicí. Proto můžeme intenzivní šachový program spojit s letním koupáním ve zdejších pískárnách. Kromě šachového programu má tak soustředění i příjemný prázdninový nádech.

 

 

Jako lektoři působí na soustředění mezinárodní mistr Richard Biolek a Jiří Havlíček, oba trenéři 2.třídy. Máme s sebou i celou řadu dalších her, takže ani nepřízeň počasí nás nevyvede z míry. Určit šachový program soustředění bylo tentokrát snadné. Kvůli covidové pandemii naši svěřenci v posledních dvou letech neodehráli potřebný počet vážných partií. Světlou výjimkou byly naše červencové šachové festivaly, které se nám podařilo uspořádat. Výsledky našich svěřenců byly v drtivé většině výborné.

Od října 2021 se rozběhnou soutěže družstev a některé naše svěřence čeká v říjnu také Mistrovství Čech mládeže do 16 let. Právě proto bylo soustředění pojato jako příprava na náročný říjnový program. V on-line přednáškách během roku jsme se věnovali pěšcovým strukturám a koncovkám. Soustředění bylo proto zaměřeno na podrobnější výklad některých zahájení. Kvůli malé turnajové zátěži v uplynulých dvou letech si naši svěřenci neměli možnost osvojit zahájení do patřičné hloubky, a proto jsme se tomu při soustředění věnovali. Letní soustředění se proto stalo nutnou, ale nikoli postačující přípravou na podzimní klání.

Jako vždy jsme dorazili na místo den předem, v neděli 25.července dopoledne, abychom vše připravili. Ještě v neděli dorazili Biolkovi a někteří účastníci, takže již bylo o zábavu postaráno. Večer přišla silná bouřka s pořádným lijákem, ale to nás nijak neohrožuje. V pondělí 26.7. dorazili ostatní a po snídani začaly první přednášky.

Pokud jde o stravu, tak snídaně jsme zajišťovali opět my formou švédských stolů. Měli jsme drobná vylepšení. Kromě tradiční nabídky: máslo, med, džemy (jahoda, rybíz, borůvka), Pražská výběrová šunka od kosti, plátkový sýr, kakao, rajčata a denně čerstvé pečivo jsme měli vylepšení v sýrovém talíři (Sedlčanský hermelín, sýr Grand Moravia a bezlepkový tvrdý sýr Džiugas) a uherský salám Pick. Také jsme na úvod přivezli domácí tvarohovou buchtu (biovanilkový lusk, pohanková mouka), ale to ocenili více rodiče.

Obědy jsme měli jako vždy zajištěné v místní výborné restauraci, kde bylo každý den k výběru 20 jídel. Večeře jsme si zase zajišťovali sami. Denně byly dvě svačiny. Tento rok jsme přivezli několik druhů velkých lipánků (smetanové, vanilkové, vanilkočokoládové) a jogurtů (jahodové, malinové a meruňkové). Měli jsme i různé druhy měkkých sýrů, rodiče přivezli koblihy a melouny. Díky velkým zásobám bylo možné si něco vzít i večer.

V pondělí jsme po přednáškách vyrazili na oběd a po obědu na koupání do pískáren. Na obzoru se ale hromadily mraky a předpovědi na mobilu ukazovaly, že míří k nám. Proto jsme se rychle vykoupali, převlékli se a jeli zpět do osady. Bouře se kvapem blížila, už dost hřmělo a když jsme projeli Vlkovem, viděli jsme, jak v dáli před námi sjel k zemi blesk. To jsme měli do cíle asi 200 metrů a začalo docela slušně pršet a foukat dost silný vítr. V pořádku jsme dorazili trochu navlhlí do osady a asi za 5 minut se rozpoutal pořádný slejvák jako minulý večer. Převlékli jsme se do suchého a vrátili se k šachům. K večeři byly ovocné borůvkové knedlíky s tvarohem.

V úterý 27.7. jsme pokračovali ve stejném duchu. Po šachové výuce a obědu jsme zamířili na pískárny. Tentokrát jsme se koupali až do pozdních odpoledních hodin, voda byla parádní. Cestou zpět jsme přistoupili na návrh sourozenců Nagyových, že si uděláme menší výlet. Na mobilu našli vhodnou trasu, tak jsme vyrazili. Opět se ale ukázalo, že mobilní navigace nepatří k nejspolehlivějším. Cesta byla navíc po dvou vydatných prškách plná kaluží. Trochu jsme znejistili, když naše cesta vyústila na pole. A když se po chvíli jízdy před námi objevilo Veselí nad Lužnicí bylo zřejmé, že jsme poněkud zabloudili. Rozhodli jsme se proto vrátit a najít správnou odbočku. Já jsem jel jako poslední, a tak jsem nyní vyrazil jako první.

Asi 50 metrů zpět byly nějaké cedule na okraji lesa a vypadalo to, že tam by mohla být ta správní odbočka. Rozhodl jsem se, že k těm cedulím zajedu, a to nebyl nejlepší nápad. Cesta po poli byla dobrá, avšak vedle pole byly vyjeté koleje po mechanizaci plné vody. Abych se dostal k cedulím musel jsem to projet, a tak jsem pořádně zabral a projel první kolej. Avšak v druhé, dosti široké koleji, bylo hodně bahna, což nebylo vidět. Kolo se mi zabořilo a úplně zastavilo. Abych neupadl musel jsem sundat nohu ze šlapačky a šlápnout na zem (v tomto případě do louže plné bahna). Bohužel vrstva bahna byla dost hluboká, noha mi proto sjela do hloubky, já jsem ztratil rovnováhu a v celé parádě se poroučel i s kolem a baťohem do louže a bahna. Mých více než 100 kg se tam pěkně zabořilo. Ležel jsem tam jako „vyvržený vorvaň“.

Když jsem se z louže za pomoci Ládi a Laury zvedal, tak jsem se tam ještě pěkně v bahně vymáchal (to bahno dost smrdělo). Pan Biolek mne trefně nazval „Jóžin z bažin“. Takže nezbylo než se vydat zpět k pískárnám, kde jsem se opět vykoupal, tentokrát ovšem oblečený. Nejvíce bahna jsem měl po kapsách. Pak jsem se převlékl do plavek a vyrazili jsme k domovu. Doma jsem dal ještě sprchu a bylo to OK. K večeři byly dukátové buchtičky se šodó (a s rumem). Jisté nejmenované osoby vyžadovaly k večeři rum s buchtičkami a šodó.

Ve středu 28.7., čtvrtek 29.7. a pátek 30.7. byl standardní šachový program. Ve středu a čtvrtek jsme se nejeli koupat, počasí tomu nepřálo. Ve středu jsme hráli různé deskové hry (Century – cesta koření, máme zde všechny díly) a ve čtvrtek petang. Po večeři se hrál každý den až do tmy fotbal. V pátek jsme se jeli po obědě koupat a byli jsme u vody až do večeře. Hráli jsme tam i karty (filky). Ve středu byly k večeři jemné malé párečky, po kterých se jen zaprášilo. Ve čtvrtek byly k večeři ovocné knedlíky s tvarohem (meruňkové a jahodové). V pátek byly k večeři řízky z vepřové panenky s bramborovou kaší a švestkovým kompotem.

V sobotu 31.7. jsme pokračovali v šachovém programu, po obědě jsme se vrátili do osady. Když dorazili odpoledne rodiče, uskutečnil se fotbalový zápas s rodiči. Poté následoval táborák s opékáním klobás a buřtů. Naštěstí se nevyplnily předpovědi o dešti.

neděli 1.8. jsme po šachovém programu jeli opět na oběd a po obědě jsme rozehráli velikou hru v kroketu (8 hráčů, 20 branek). Byla to dost zábava, neboť jsme zvolili obtížný terén. Bohužel to odnesla jedna hůl. Před večeří se hrály Aktivity. K večeři byly šišky s mákem, cukrem polité máslem.

pondělí 2.8. jsme se po obědě vrátili do osady a po šachovém programu jsme hráli petang a taroky. K večeři byly palačinky s marmeládou (jahoda, černý rybíz, meruňka, borůvka, malina, broskev). Přestože v pondělí večer hřmělo, tak nás bouřka minula, ovšem v noci přišel opět pořádný liják. V úterý 3.8. ráno byla překvapivě krásná modrá obloha. Když jsme po šachovém programu jeli na oběd, již se po obloze honily mraky, tak jsme se raději vrátili do osady a ke slovu přišel opět kroket. Opět vyhrála Daniela Nagyová. Před i po večeři se hrály taroky. K večeři byla boloňská omáčka se špagetami a sýrem. Po večeři dorazila i menší bouřka, ale tentokrát to nebylo nic silného.

Ve středu 4.8. bylo hned od rána zamračeno a sem tam pršelo. Proto jsme se po obědě vrátili zpět od osady. Tentokrát se odpoledne „vypustil“ šachový program a hrál se až do večeře petang. K večeři byly tousty se šunkou, sýrem a kečupem. Po večeři se až do půl dvanácté hrály taroky. Během dne došlo i na Halali. Ve čtvrtek 5.8. už od rána pršelo. Proto jsme po šachovém programu nejeli poprvé na oběd a spolehli se na vlastní zásoby. Trenérka Jana připravila dukátové buchtičky se šodó s rumem. Po obědě stále pršelo, takže po většinu času jsme pokračovali v šachovém programu. K večeři byly bramboráky. Odezva byla velmi pozitivní, takže je zařadíme do jídelníčku i v příštím roce. Po večeři se opět náš tábor změnil v tarokové doupě.

pátek 6.8. bylo v pravém slova smyslu proměnlivé počasí. Bylo teplo, chvíli svítilo sluníčko, pak přišel mrak a 5-10 minut silně pršelo. Na oběd jsme do restaurace dorazili bez úhony. Při obědě se řešila detektivní zápletka „slimák v botě“. Po obědě bylo díky zlepšenému počasí kromě šachového programu další klání ve fotbale. K večeři byly topinky, míchaná vajíčka posypaná strouhaným sýrem a kdo chtěl polil si porci kečupem. Po večeři se hrály opět taroky. Pozdě večer se úplně vyjasnilo, bylo vidět spoustu hvězd včetně Mléčné dráhy. Zkoušeli jsme oblohu fotit, ale podařilo se nám vyfotit pouze nejjasněji zářící Jupiter. A protože jsme neměli s sebou stativ, tak bylo na fotkách vidět, jak se nám chvěla ruka. Viděli jsme také perseidu. Citelně se ale ochladilo.

sobotu 7.8. jsme se probudili do slunečného rána. Celý den bylo teplo a slunečno. Na koupání to ale nebylo, a tak jsme po obědě jeli zpět do osady. Odpoledne patřilo kromě šachu petangu. Protože bylo celý den hezky, dali jsme dětem ke svačině meloun, který přivezli rodiče. Byl velice dobrý, byl přesně akorát (byl šťavnatý, nebyl moučnatý ani nezralý, prostě trefa do černého). K večeři jsme původně zamýšleli krupicovou kaši se skořicí, avšak nakonec jsme usoudili, že po melounu by to nemuselo dopadnout ideálně, a tak jsme připravili studenou večeři (čerstvé housky a chleba a dle libosti máslo, dušenou výběrovou šunku, med, různé džemy, různé měkké sýry či paštika). Po večeři se hrál až do tmy fotbal a pak ještě taroky. V noci přišla zase bouřka, ale nebyla silná, jak vyhrožovaly předpovědi.

neděli 8.8. jsme po každodenním šachovém dopoledni jeli na oběd. Z oběda jsme odjížděli již za deště, ale riskli jsme to, protože to vypadalo, že se na dlouho rozprší ještě více. Protože jsme to měli z restaurace do osady asi 5 minut, dojeli jsme celkem v pohodě. Převlékli jsme se do suchého a do příjezdu rodičů se hrály blicky na probraná zahájení. Celé letní soustředění proběhlo v pohodě, jen nám tentokrát tolik nepřálo počasí ohledně koupání. Ale program byl dostatečně bohatý, takže jsme spokojeni. Za rok na shledanou.

Termín letního soustředění 2022: pondělí 25.července – neděle 7.srpna 2022.

 

LT_001.jpgLT_002.jpgLT_003.jpgLT_004.jpgLT_005.jpgLT_006.jpgLT_007.jpgLT_008.jpgLT_009.jpgLT_010.jpgLT_011.jpgLT_012.jpgLT_013.jpgLT_014.jpgLT_015.jpgLT_016.jpgLT_017.jpgLT_018.jpgLT_019.jpgLT_020.jpgLT_021.jpgLT_022.jpgLT_023.jpgLT_024.jpgLT_025.jpgLT_026.jpgLT_027.jpgLT_028.jpgLT_029.jpgLT_030.jpgLT_031.jpgLT_032.jpgLT_033.jpgLT_034.jpgLT_035.jpgLT_036.jpgLT_037.jpgLT_038.jpgLT_039.jpgLT_040.jpgLT_041.jpgLT_042.jpgLT_043.jpgLT_044.jpgLT_045.jpgLT_046.jpgLT_047.jpgLT_048.jpgLT_049.jpgLT_050.jpgLT_051.jpgLT_052.jpgLT_053.jpgLT_054.jpgLT_055.jpgLT_056.jpgLT_057.jpgLT_058.jpgLT_059.jpgLT_060.jpgLT_061.jpgLT_062.jpgLT_063.jpgLT_064.jpgLT_065.jpgLT_066.jpgLT_067.jpgLT_068.jpgLT_069.jpgLT_070.jpgLT_071.jpgLT_072.jpgLT_073.jpgLT_074.jpgLT_075.jpgLT_076.jpgLT_077.jpgLT_078.jpgLT_079.jpgLT_080.jpgLT_081.jpgLT_082.jpgLT_083.jpgLT_084.jpgLT_085.jpgLT_086.jpgLT_087.jpgLT_088.jpgLT_089.jpgLT_090.jpgLT_091.jpgLT_092.jpgLT_093.jpgLT_094.jpgLT_095.jpgLT_096.jpgLT_097.jpgLT_098.jpgLT_099.jpgLT_100.jpgLT_101.jpgLT_102.jpgLT_103.jpgLT_104.jpgLT_105.jpgLT_106.jpgLT_107.jpgLT_108.jpgLT_109.jpgLT_110.jpgLT_111.jpgLT_112.jpgLT_113.jpgLT_114.jpgLT_115.jpgLT_116.jpgLT_117.jpgLT_118.jpgLT_119.jpgLT_120.jpgLT_121.jpgLT_122.jpgLT_123.jpgLT_124.jpgLT_125.jpgLT_126.jpgLT_127.jpgLT_128.jpgLT_129.jpgLT_130.jpgLT_131.jpgLT_132.jpgLT_133.jpgLT_134.jpgLT_135.jpgLT_136.jpgLT_137.jpgLT_138.jpgLT_139.jpgLT_140.jpgLT_141.jpgLT_142.jpgLT_143.jpgLT_144.jpgLT_145.jpgLT_146.jpgLT_147.jpgLT_148.jpgLT_149.jpgLT_150.jpgLT_151.jpgLT_152.jpgLT_153.jpgLT_154.jpgLT_155.jpgLT_156.jpgLT_157.jpgLT_158.jpgLT_159.jpgLT_160.jpgLT_161.jpgLT_162.jpgLT_163.jpgLT_164.jpgLT_165.jpgLT_166.jpgLT_167.jpgLT_168.jpgLT_169.jpgLT_170.jpgLT_171.jpgLT_172.jpgLT_173.jpgLT_174.jpgLT_175.jpgLT_176.jpgLT_177.jpgLT_178.jpgLT_179.jpgLT_180.jpgLT_181.jpgLT_182.jpg