Velký šachový svátek se blíží !!

Nevídaná šachová akce je za dveřmi. Poprvé v historii Jihočeského kraje se uskuteční uzavřený velmistrovský turnaj, kde budou jeho účastníci usilovat o zisk velmistrovské normy!. Současně bude probíhat zřejmě nejsilnější mezinárodní turnaj, který se kdy na jihu Čech uskutečnil. Ještě nikdy jste v ČB nemohli potkat tolik mezinárodních velmistrů a mezinárodních mistrů

 

 

Celá akce má prezentovat České Budějovice jako město vzdělání, kultury a sportu. Šachy mají totiž již po staletí výrazně širší rozměr, než jen ten sportovní.

Uzavřený velmistrovský turnaj.

V uzavřeném turnaji bude startovat 10 hráčů a budou hrát systémem každý s každým. Pro získání velmistrovské normy platí velmi přísná pravidla. Musí v něm startovat minimálně 3 velmistři, minimálně 5 titulovaných hráčů (tj. kromě velmistrů i mezinárodní mistři či mistři FIDE) a turnaj musí mít minimální rating 2380 Elo bodů (zde musí pro zisk normy uhrát 7 bodů z 9 partií). Při minimálním ratingu 2434 pak stačí uhrát pro normu „jen“ 6½ bodu z 9 partií. Takže čím silnější turnaj, tím je zapotřebí získat méně bodů. Také nesmí v turnaji hrát více jak 5 šachistů z federace, ze které usilují šachisté o velmistrovskou normu. V našem případě to znamená, že smí startovat maximálně 5 šachistů z ČR, či maximálně 5 šachistů z Polska.

Náš turnaj má několik lákadel. Jednak v něm bude startovat jedno veliké světové jméno, a to velmistr Vladimír Malaniuk z Ukrajiny. Dalším účastníkem turnaje je veliká česká naděje, FM (FIDE mistr) Nguyen Thai Dai Van (ročník 2001 !!). Fandit se bude i dalším mladíkům, a to mistrovi ČR do 18 let FM Tomáši Krausovi (ročník 1995), mladé naději Jakubovi Szotkowskému (1997) a v Polsku budou určitě fandit IM (mezinárodnímu mistrovi) Kacperovi Drozdowskému (1996). O normu bude usilovat i jeden z reprezentačních trenérů mládeže IM Pavel Šimáček, kterého zná řada našich špičkových mladých hráčů z rozborů partií na MČ či na MČR, nebo z reprezentačních soustředění. Aby se šachista stal mezinárodním velmistrem, musí tuto normu uhrát celkem 3x, tedy nic jednoduchého. Všechny partie tohoto turnaje se budou přenášet v přímém přenosu on-line do celého světa.

Pavilon Z na českobudějovickém výstavišti, kde budou probíhat turnaje.

FIDE Open České Budějovice.

Dalším turnajem je 2.ročník FIDE Open České Budějovice. Jde o mezinárodní otevřený turnaj, kam se mohou přihlásit všichni šachisté. Startovní listina je mimořádně silná, průměrný rating prvních 10 hráčů je 2441 a průměrný rating prvních 20 hráčů je 2393 !! To tu ještě nebylo! A to ještě není uzavřen termín přihlášek. Není se co divit, na startovní listině figuruje zatím 8 mezinárodních velmistrů, 11 mezinárodních mistrů, 3 mistři FIDE a jedna mistryně FIDE.

Za povšimnutí stojí účast hlavního reprezentačního trenéra mládeže IM Davida Kaňovského a dalšího člena trenérské subkomise mládeže FM Lukáše Vlasáka. Své síly s těmito šachovými autoritami budou měřit i naděje z naší šachové školy, například Láďa Nagy, mistr Čech do 12 let (ročník 2003!). Na startu budou i další jihočeské naděje Jan Miesbauer (ročník 2001) a Jakub Stínka (ročník 2004!). I z tohoto turnaje budou partie z předních šachovnic přenášeny on-line do celého světa. Každý, kdo v jihočeském šachu něco znamená, by se měl objevit na startu. Moc takových příležitostí se za život nenaskytne. Naše dnešní společnost preferuje křiklouny na stadionech před vzděláním a tak udržení takovýchto akcí při životě není vůbec jednoduché.

Hrací prostory v pavilonu Z, uzavřený turnaj se bude hrát v salonku v 1.patře.

Open Jihočeské univerzity.

Turnaj především pro mládež, jejíž výkonnost zatím nedosahuje úrovně, aby startovala v FIDE Openu. Ale i v tomto turnaji již potkají dospělé, se kterými se musí měřit. Největším přínosem turnaje má být zpomalení hry nejmladších kategorií, které zatím hrají rapidové turnaje a neumí pracovat s časem ve vážných partiích. Velice rádi bychom z tohoto turnaje udělali také mezinárodní akci, kde by se naši nejmladší střetávali se zahraniční konkurencí. Setkání s šachovými osobnostmi by mělo naše mladé talenty motivovat k dalšímu zájmu o šachovou hru. Startovní listina se pomalu rozrůstá a nejmladšími účastníky jsou Hugo Tůma (ročník 2008) a Davídek Bárta (ročník 2008). Zajímavostí je, že Hugo je o pouhý jeden den mladší. Turnaj se hraje v době, kdy je ve škole již vše rozhodnuto a ještě se neodjíždí na dovolenou, takže ideální příležitost povýšit své šachové dovednosti.

Šachový festival chce zviditelnit město České Budějovice při výročí 750 let od jeho založení. Celá akce získala podporu Jihočeského kraje i statutárního města České Budějovice a některých významných firem, které se již dnes dívají do budoucna. Jmenovat musíme Teplárnu ČB, a.s., Motor-Jikov Green, a.s., Čevak, a.s., A+B služby s.r.o., Viscofan CZ s.r.o.Oberbank AG, a.s.. Věříme, že další prozíravé společnosti se ještě připojí. Samozřejmě musíme vyzvednout vstřícnou spolupráci s Výstavištěm ČB, a.s. a s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.

Chceme ale také upozornit na talentovanou šachovou komunitu. Vzhledem k tomu, že převážná část šachistů je technicky orientována a končí na vysokých školách technických směrů, je podpora rozvoje šachové hry investicí do budoucna. Všude slyšíme nářky, že chybí technické kádry. Každý zemědělec ví, že když nezaseje, tak nesklidí. A naše talentovaná mládež většinou „leží ladem“. Což se nad tím trochu zamyslet?

Zveme všechny jihočeské šachisty, především z řad mládeže, aby ukázali, že šachy mají v našem regionu budoucnost.

Propozice připojujeme. Kolej K5 je již celá obsazena.


Nejbližší akce

Příměstský letní tábor (11. červenec - 15. červenec)

Tábor se uskuteční v Gymnáziu Jírovcova

podrobnosti

Letní soustředění (25. červenec - 07. srpen)

Šachové soustředění v osadě Měruše poblíž Vlkova u Veselí nad Lužnicí spojené s koupáním v blízkých p [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK