Také 1. a 3.divize odstartovaly

V sobotu 28.října se hrálo 1.kolo 3.divize a v neděli 29.října 1.kolo 1.divize – nejvyšší krajská soutěž družstev dospělých. V obou soutěžích máme po dvou týmech. V 3.divizi převážně mladé šachisty, kteří sbírají své první zkušenosti mezi dospělými. V 1.divizi máme jeden vyloženě „mládežnický“ tým a i v druhém týmu hrají na předních šachovnicích naši mladí svěřenci.

 

V sobotu 28.října jsem byl ještě na Mistrovství Čech v Harrachově a tak jen telegraficky. Náš E-tým cestoval do Třeboně, kde na silného soupeře nestačil. Ze sestavy Roman Klimeš, Daniil Yurchenko, Richard Haupt, Kryštof Paulík a Oleh Yurchenko bodoval jen Ríša a konečný výsledek zápasu byl Třeboň – QCC České Budějovice 4:1.

Tým F nastoupil proti týmu ŠA VŠTE B a na svého soupeře také nestačil. Ze sestavy Miroslav Hofbauer, Karim Mountassir, Vojta Vítek, Ondra Chadima a Tonda Síkora remízovali Karim a Tonda, takže konečný výsledek byl také ŠA VŠTE B – QCC České Budějovice F 4:1. Děkujeme všem za účast a rodičům za podporu. Odehrané partie si rozebereme.

V neděli 29.října se rozběhla nejvyšší krajská soutěž 1.divize. Komentáře k zápasům zaslali kapitáni Zdeněk Chval st. (tým B) a Stanislav Havelka (tým C).

V úvodním utkání 1. divize nastoupil tým QCC „B“ doma proti ŠACHklubu Tábor. Oba týmy nastoupily prakticky v nejsilnějších sestavách s náhradníky z 9. a 10. místa soupisky.

Jako první remizoval Sebík Placer v teoretické variantě, kde vynutil opakování tahů. Jednalo se o cenný příspěvek se zkušeným a nebezpečným soupeřem. Dále remizovala Danuška Nagyová, kde se hrála nepřehledná divočina. Danuška obětovala dva pěšce za náskok ve vývinu, evidentně s dostatečnou kompenzací, protože partie záhy skončila také opakováním tahů.

Bohužel Adamovi Pavlíčkovi se v ježkovi úplně nepodařilo eliminovat aktivitu bílých figur a musel kapitulovat. Naopak Eda Nejdl zkušeně využil oslabení královského křídla soupeře a pozici kombinačně rozvrátil. Mému soupeři se partie nepovedla, takže jsme po necelých 4 hodinách hry vedli 3:2.

Dohrávaly se tři partie a věřil jsem v naši nejtěsnější výhru. Láďa Nagy měl na šachovnici ostrou pozici s těžkými figurami a nestejnými střelci, kde Láďův bělopolák se mi zdál nebezpečnější než soupeřův střelec. Zdenda Chval měl mírně horší, ale remízovou jezdcovou koncovku, ve které soupeř měl převahu pěšců na dámském křídle a méně pěšcových ostrůvků. Martina Šťastná měla horší věžovku s oslabenějšími pěšci. Závěr byl překvapivý: Zdendův soupeř spáchal sebevraždu, když napřed umožnil vznik krytého volného pěšce a pak vyměnil jezdce. Martiny soupeř neriskoval a partii dal překvapivě za remis, čímž jsme vyhráli zápas.

Na první šachovnici se tedy dohrávalo "z povinnosti", ale soupeři si i tak nic nedarovali. Láďův soupeř vyřešil problémy s aktivitou Láďova střelce obětí kvality, za kterou ale získal hned dva pěšce a nebezpečnou iniciativu. V oboustranné časové tísni pak zkoušel Láďovu pozornost, což se mu nakonec vyplatilo a korigoval stav na QCC České Budějovice B – ŠACHklub Tábor 4½:3½. Snad nám týmové štěstí vydrží i do dalších utkání. Zdeněk Chval starší.

V úvodním utkání 1. divize nastoupil tým QCC „C“ v Táboře proti družstvu Spartak Sezimovo Ústí. Náš tým se sešel prakticky v nejsilnější sestavě, na rozdíl od soupeřů, kterým chyběli tři hosté z čela soupisky. Jako první dohráli a vyhráli Karim Mountassir a Vítek Předota, takže jsme se dostali do vedení 0:2 !

Další body přidali Beáta Havelková a Kája Švejda. Lauru Čermákovou a Alexandra Gregora soupeři přemohli. Saša v rovné čtyřvěžové koncovce přehlédl mat. Stav byl 2:4 pro nás. Takže minimálně remíza! David Smola a Nicolas Čech dohrávali poslední dvě partie, potřebovali jsme ještě půl bodu... . David po dlouhém boji na 1. šachovnici svému silnému soupeři nakonec podlehl. Stav 3:4 pro nás.

Nicolas měl v určité chvíli na šachovnici remízovou pozici. Po třech pěšcích na královském křídle, po jednom na a-sloupci, plus stejnopolní střelci. Jeho zkušený soupeř se nevzdával a snažil se o výhru a po čase se mu skutečně podařilo dostat se do vyhrané koncovky. Partie ale pokračovala dál. Nicolas měl na hodinách přes půl hodiny, soupeř cca 10 minut... Po dlouhém napínání musel Nicolas obětovat střelce za do dámy postoupivšího soupeřova pěšce. Na šachovnici už zbyli jen dva poslední pěšci, soupeřův na „a6“ zablokovaný Nicolasovým pěšcem na „a7" a soupeřův bělopolný střelec. Nicolas došel svým králem k pěšcům a v tu chvíli už to zase byla remízová pozice. Nakonec jsme tedy těsně zvítězili Spartak Sezimovo Ústí - QCC České Budějovice C 3½:4½. Hezké povzbuzení na úvod sezóny! Stanislav Havelka.

Děkujeme kapitánům týmů za komentáře. Výborná výhra týmu B a skvělý vstup do soutěže týmu C.

1d1kC_001.jpg1d1kC_002.jpg1d1kC_003.jpg1d1kC_004.jpg1d1kC_005.jpg1d1kC_006.jpg1d1kC_007.jpg1d1kC_008.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK