Historický úspěch – postup do 2.ligy dospělých

Historicky nečekaným úspěchem skončilo působení našich týmů v 1.divizi dospělých. B-tým tuto soutěž vyhrál a postoupil do 2.ligy. C-tým mladých nadějí se umístil na 10.místě a tím se v této soutěži zachránil. Zatímco v to první jsme doufali, o tom druhém se nám ani nesnilo.

 

 

 

Pro velký nápor práce přináším závěr 1.divize v jednom článku. Bohužel se za tu dobu stala spousta věcí, takže si toho už moc nepamatuji. V 9.kole cestoval náš tým do Tábora. Náš soupeř byl již zachráněn, a tak mohl hrát zcela bez obav a tím mohl být nebezpečný. My jsme kvůli zachování šance na postup potřebovali vyhrát, a to nás mohlo svazovat. Náš soupeř zápas nevypustil a nastoupil v celkem silné sestavě. Avšak i my jsme postavili prakticky to nejlepší, co jsme měli k dispozici.

Zápas měl velmi jednostranný průběh. Jako první vyhrál Jirka Punčochář, jehož soupeř přišel o dámu. Pak postupně vyhrával jeden náš hráč po druhém. Vyhráli Chval Zdeněk ml. i Chval Zdeněk st., Láďa Nagy, Eda Nejdl, Adam Pavlíček a v koncovce jsem svého soupeře udolal i já. Za již rozhodnutého stavu dal partii za remis Sebík Placer. Výsledek byl nakonec jednoznačný ŠACHklub Tábor – QCC České Budějovice B ½:7½.

Ve stejném kole nastoupil náš C-tým proti silnému soupeři z Jindřichova Hradce. Našemu týmu šlo v každém zápase o záchranu, a tak se snažil nastupovat v co nejsilnější sestavě. Tentokrát se mu to bohužel nepovedlo. I tak si vedl tým skvěle a držel se svým soupeřem krok, přestože soupeři měli na všech šachovnicích ratingovou převahu 300 – 500 Elo bodů.V zápase remízoval David Smola, vyhráli Beáta Havelková, Kája Švejda a pan Stanislav Havelka. Po statečném odporu prohráli Laura Čermáková, Saša Gregor a Matěj Bajgar. Za stavu 3½:3½ dohrávala na 1.šachovnici remízovou koncovku Daniela Nagyová. Její o mnoho zkušenější soupeř jí ale dokázal přehrát. I tak náleží všem poklona za výborné výkony. Škoda jen, že tým nebyl kompletní. Zápas tedy skončil nejtěsnější porážkou QCC České Budějovice C – Slovan Jindřichův Hradec 3½:4½.

Klubové derby. Protože máme dva týmy v jedné soutěži bylo zřejmé, že dojde na klubové derby. Losování určilo toto derby na 11.kolo, což je nepřípustné, protože se jednalo o poslední kolo a v tom nesmí spolu hrát týmy z jednoho klubu, aby byla zachována regulérnost soutěže. Proto jsme si museli tento zápas předehrát. Původně jsme byli dohodnuti na středu 23.února, ale to se nelíbilo rodičům mladých hráčů, protože ve čtvrtek měli psát ve škole náročné písemky. Proto jsme posunuli zápas o jeden den na čtvrtek 24.února. Tam jsme zase měli problémy se sestavou my, ale zápas se dále odkládat nedal, protože v pátek už odjížděli děti na jarní prázdniny.

Zápas se hrál od 16 hodin. Já jsem měl do 17:00 tréninky, a tak jsem se na zápas dostavil kolem 17:45. To se ještě hrály všechny partie. Poziční převahu měl Eda s Laurou a také Jirka se Sašou. Lepší pozici měl také Sebík s Danielou. Vyrovnaně vypadala pozice Zdeňka ml. s Kájou a srdnatý odpor kladl pan Havelka Láďovi. Poziční převahu měl také Zdeněk st. Po 18 hodině skončili první dvě partie, když Jirka Punčochář porazil Sašu Gregora a Eda Nejdl Lauru Čermákovou. Pak zvítězil Sebík Placer v partii s Danielou Nagyovou a Zdeněk Chval st. nad Vítkem Předotou. Delší dobu se ještě dohrávaly poslední dvě partie, kde nakonec Zdeněk Chval ml. udolal Káju Švejdu a Láďa Nagy pana Stanislava Havelku. Protože jsme neobsadili dvě šachovnice, byl výsledek zápasu QCC České Budějovice C – QCC České Budějovice B 2:6. Mladí ale opět ukázali, že už je nelze v žádném případě podceňovat.

Předposlední 10.kolo se hrálo 6.března a pro oba dva naše týmy bylo díky předehrávce derby vlastně kolem posledním. Náš B-tým hrál proti sestupem ohroženému týmu a tak bojoval jak o postup, ke kterému nám stačila remíza v zápase, ale také za náš druhý, sestupem také ohroženým C-tým. Zápas se pro nás začal vyvíjet dobře. Můj soupeř se s vidinou zisku centrálního pěšce pustil do akce, aniž by měl zajištěného krále a v ostré variantě dostal v 18.tahu mat. Hodně dobře si vedl i Zdeněk Chval st., který připsal další bod. Zdeněk Chval ml. se dostal do remízové koncovky, a tak také tato partie skončila.

Lépe stáli i Eda s Adamem. Nelíbila se mi pozice Petra a Jirky. Sebík stál vyrovnaně. Postupem času se Edův soupeř trochu vysmekl z problémů a také Adam nezvolil ve správný čas otevření pozice na soupeřova krále, kde mohl triumfovat, a naopak dopustil zablokování pozice na královském křídle. Takže to najednou začalo vypadat, že zápas nevyhrajeme. Sebík měl pořád vyrovnanou pozici, Eda začal zase pomalu soupeře přehrávat. Petr který na začátku partie odmítl remízu o ní musel nakonec bojovat, Jirka byl pod tlakem a Adam měl velké problémy s časem, a navíc zcela rozvrácenou pozici.

Petr Šimek pozici nakonec ustál a remízoval. Stejně tak remízoval v již vyhrané věžové koncovce Sebík Placer. Ten už hrál na půlminutě a nechtěl prohrát na čas tak nečinil žádné nevratné rozhodnutí, které by se muselo počítat a jen získával tahy, aby zvládl časovou kontrolu. Jeho soupeř byl ale pozorný, a tak včas a podle pravidel reklamoval trojí opakování pozice, které se potvrdilo a partie musela být dána za remízu. Svůj zjevný pozičný tlak přetavil v materiální převahu Eda Nejdl a jeho soupeř rezignoval. Touto výhrou zpečetil Eda výhru v zápase a náš postup do 2.ligy.

Dá se říci, že neuvěřitelnou partii sehrál Adam Pavlíček. Ten zvládl velkou časovou tíseň, ale ne pozici. Jeho soupeř získal figuru a jasně vyhranou koncovku věž + jezdec proti věži. Adamův soupeř měl svého pěšce postouplého již na 6.řadě navíc podporovaného jezdcem i věží. Adam také postupoval svým volným pěšcem kupředu. Soupeř místo toho, aby tohoto pěšce eliminoval svým králem či postupoval vpřed svým pěšcem vzal otráveného pěšce a pak nedokázal zabránit Adamovi, aby si postavil dámu a jasně vyhranou koncovku ještě prohrál.

Poslední dohrával Jirka Punčochář, který se nakonec vymanil ze soupeřova tlaku a partie skončila remízou. Konečný výsledek tedy zněl QCC České Budějovice B – ŠK Sezimovo Ústí 6:2. Nebyl to ale jednoduchý zápas.

Náš C-tým jel ke svému poslednímu utkání na půdu horkého favorita o postup do ligy. Ten náš mladý tým hodně podcenil, protože nechal odpočívat své přední hráče. Přesto měl výraznou ratingovou převahu. Naši se ale nevzdali a srdnatě bojovali jako ve všech předchozích zápasech a připsali si cenné individuální úspěchy. Na předních šachovnicích remízovali David Smola, Kája Švejda a Laura Čermáková. Výhru si na své konto připsal pan Ladislav Nagy. Prohrála na 1.šachovnici Daniela Nagyová, ale jako vždy po tuhém boji. Prohrál také Saša Gregor, avšak se soupeřem, který měl rating o skoro 600 Elo bodů vyšší. Prohrál i pan Stanislav Havelka a Vítek Předota. Oba také s ratingově silnějšími soupeři. Výsledek zápasu byl TJ ČZ Strakonice – QCC České Budějovice C 5½:2½.

Tým QCC České Budějovice B se umístil na konečném 1.místě a postoupil do 2.ligy dospělých. Mladý tým QCC České Budějovice C skončil na 10.místě a tím se udržel v 1.divizi i pro sezonu 2022/2023. To jsme nečekali a poklonu je třeba složit především našim mladým šachistům v obou týmech.

1d_001.jpg1d_002.jpg1d_003.jpg1d_004.jpg1d_005.jpg1d_006.jpg1d_007.jpg1d_008.jpg1d_009.jpg1d_010.jpg1d_011.jpg1d_012.jpg1d_013.jpg1d_014.jpg1d_015.jpg1d_016.jpg1d_017.jpg1d_018.jpg1d_019.jpg1d_020.jpg1d_021.jpg1d_022.jpg1d_023.jpg1d_024.jpg1d_025.jpg1d_026.jpg1d_027.jpg1d_028.jpg1d_029.jpg1d_030.jpg1d_031.jpg1d_032.jpg1d_033.jpg

 


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK