1. liga mládeže - Jánošíci v Říčanech

Na dvojzápas 1. ligy mládeže jsme v sobotu 15.1.2022 do Říčan vyrazili v oslabené sestavě. Pohled na průběžnou tabulku naznačoval, že slabší říčanský tým bychom mohli porazit a se silnějším říčanským týmem prohrajeme. Ale nenaplnilo se ani jedno z těchto očekávání.

 

 

 

Minulý dvojzápas 1. ligy mládeže hraný 4.12.2021 se nám nepovedl a pohasly naše naděje na postup. Takže to vypadalo, že soutěž dohrajeme v klidném středu tabulky. Další dvojzápas nás čekal 15.1.2022 v Říčanech proti místnímu C a B týmu.

Bohužel máme několik absencí a tak Zdeněk Chval starší domlouvá naši sestavu: Daniela Nagyová, David Smola, Beáta Havelková, Alexandr Gregor, Vít Předota a Matěj Bajgar.

V 8:00 vyrážíme z Č. Budějovic. Cesta proběhla úplně v pohodě, bez sněhu a bez námraz.

V 9:30 už jsme byli na místě.

Na začátku zápasu se zdravíme a podporujeme na dálku SMSkami s Danem Placerem. Sebík ve stejnou chvíli nastupuje za říčanské mládežnické A-čko v Liberci v extralize mládeže.

10:00 zápas začal

11:15 Vítek se dostal do koncovky, kde měl svého černého nekrytého pěšce postouplého již na druhou řadu a mohl by postavit dámu. Kdyby to však udělal, tak by dostal jednotahový mat. Vítek jistě zná motiv šílené věže a tak šikovně šachoval věží na první řadě. Soupeř tu šachující věž nemohl svým králem sebrat, protože pak by Vítek stavil dámu se šachem. Vítkovi se podařilo soupeře k braní donutit a pak dát pěkný mat dámou a střelcem. Vítek ten závěr odehrál výborně. Vedeme 1:0.
Matěj v tu dobu vede o věž. Tam by to mělo dopadnou dobře. Saša přišel o centrálního pěšce. Nyní se snaží vytvořit nějaký tlak na soupeřova krále, ale nevypadá to moc dobře. Na ostatních šachovnicích je pozice relativně vyrovnaná.

11:30 Saša prohrál. Srovnáno na 1:1.

11:40 Matěj uplatnil náskok věže. Stav 2:1. Daniela je pod tlakem. David útočí, ale musí hrát přesně. Beátka stojí vyrovnaně.

11:55 Na zbylých třech šachovnicích je pozice stále nejasné. Daniela je ve složité pozici se stále plnou šachovnicí figur pod soupeřovým tlakem. David si vzal jezdcem pěšce na h7, ale teď bude muset přemýšlet jak si toho jezdce bezpečně uchovat. Beátka stojí v relativně klidně probíhající partii vyrovnaně.

12:15 Pozice se takřka nepohly vpřed. Beátčině soupeři zbývá po 16 tazích již jen 11 minut. Davidově soupeřce po 13 tazích zbývá 18 min. Danuščin soupeř zahrál dlouho připravovaný tah e6, tak uvidíme, jak se na něj oba připravili.

12:25 V Davidově partii bylo třeba hrát oboustranně přesně. Soupeřka ale udělala chybu a David navýšil náš náskok na 3:1. Daniela je stále pod tlakem, ale má protišance. Beátka je uprostřed zápletek, kdy si vyměňují figury.

12:45 Daniela vede o pěšce, ale minimálně jednoho pěšce soupeř získá zpět a především mu zůstane útok.

13:00 Beátka je ve vyrovnané koncovce V+S+pěšci. Partie spěla k výměně věží a remíze. Soupeři zbývá poslední minuta a v časovce se zdá se k výměně nechystá. Beátce zbývá přes 30 min. Zde to vidím optimisticky, že minimálně remízu by Beátka uhrát měla a to by znamenalo vítězství týmu.
U Daniely se hodnocení pozice moc nemění, stále vede o pěšce, ale pořád je pod tlakem. Zbývá ji 16 min proti soupeřově 14 minutám.

13:25 Paralelně hraný zápas Šachklubu Tábor s naším odpoledním soupeřem Říčany B právě skončil s celkovým skóre 0,5:5,5. To se máme odpoledne na co těšit. Poslední dvě dopolední partie dohrávají Beátka a Daniela.

13:30 Daniela soupeřův tlak neudržela a prohrála. Stav je 3:2 a drama vrcholí.                                                                                                                         

14:05 Beátka hrála dlouho na 3 minutách a Beátčin soupeř na méně než jedné minutě. Jeden tah dokonce soupeř odehrál, když mu zbývala 1s. Beátka sice postoupila pěšcem na 7. řadu, ale dál se nedostala a na druhé straně soupeř prosadil své dva pěšce. Konečný stav 3:3. Škoda výhra týmu byla blízko.

 

Celé dvojkolo se odehrává ve školní jídelně. Organizátoři domluvili oběd na 14:00 a trefili to dobře. S vydáváním počkali těch pár minut než skončila poslední partie a nyní jdeme na oběd.   

Oběd byl dobrý, všichni měli kuřecí vývar, kuřecí stripsy a pomeranč. Bylo opravdu fajn, že jsme neztráceli čas hledáním restaurace a čekáním až nám jídlo udělají.

 

Dopolední výsledek bohužel znamená, že se přibližujeme spíše sestupovým vodám a tak v dalších zápasech si budeme muset dát pozor a nějaké dobré výsledky ještě uhrát. Doufejme, že se na dalších prvoligových srazech sejdeme v co nejsilnější sestavě. I když dnes dopoledne nás náhradníci podrželi a výrazně přispěli k tomu, že jsme uhráli alespoň remízu.

 

 

Ve 14:50 začíná odpolední zápas. Čeká nás těžká šichta. Tak uvidíme.

15:35 Matěj hrál se soupeřem bleskovou partii, ve které ve skoro symetrické koncovce každému zbyla věž a pěšec na opačných stranách. Navíc obě věže odřízly krále na poslední řadě. Takže remíza a skóre 0,5:0,5. Škoda, že Matěj hrál tak rychle. Kdyby zpomalil, tak by šance na výhru rostla. Každopádně dnes 1,5 bodu ze dvou partií jsou dobrým výsledkem.
I na dalších šachovnicích se dějí věci. Beátka je ve velmi ostré pozici a zdá se, že ji to vychází dobře. Tuto partii si doma rád přehraji. Na vedlejší desce čaruje Saša. Když jsem přišel, tak koukám, že odevzdal figuru za dva pěšce, ale ouha, když soupeř dobere zpět právě sebranou figuru, tak dostane nekrytým pěšcem vidle na dámu a jezdce a když jej dáma sebere, tak Saša věží napadne dámu a ta nemůže uhnout kvůli vazbě na krále. Pěkná kombinace.
U Beátky a u Saši to vypadá slibně. Dobře stojí i Vítek, který vede o pěšce. Daniela a David stojí vyrovnaně.

16:10 Beátka stále tlačí na soupeřčina krále, který nestihl zrošovat. Beátčina soupeřka v těžké pozici přemýšlela nad jedním tahem více než 45 min.
Vítek vedl o pěšce, ale pak se něco nepovedlo a nyní je pozice vyrovnaná. Zdá se mi, že Vítek tuto pasáž hraje zbytečně rychle.
Saša stále vede o dva pěšce, ale dámu má trochu mimo hru a bude teď muset bránit svou pěšcovou strukturu. David stojí vyrovnaně. Daniela přišla o dva pěšce a je pod velkým tlakem, zde to nevypadá dobře.

16:15 Beátka vítězí a vedeme 1,5:0,5. To byl uragán, který soupeřka i přes usilovné přemýšlení nezastavila.

16:25 Vítek vítězí. Vítek byl dneska výbornou oporou týmu, získal 2 body ze dvou partií. Vedeme nečekaně 2,5:0,5.

16:35 Daniela se dostala do pozice, kde měla kvalitu méně za pěšce a především soupeř pokračoval v útoku na krále a nakonec našel cestu k matu. Stav 2,5:1,5.
Skvěle si stojí Saša. Ve čtyřvěžové koncovce vede o dva pěšce.

16:45 Situace se komplikuje u Saši, kde soupeř postoupil pěšcem až na 7. řadu. Budou to ještě nervy. Saša se mne ptá, zda může dát remízu. Zamítám. Saša stojí lépe a navíc hraje pomalu, klidně a soustředěně. Věřím, že to dotáhne.

17:00 Saša vede ve stále čtyřvěžové koncovce o pěšce a zdá se, že postouplý soupeřův pěšec bude slabý a Saša by jej mohl získat. David má o pěšce méně.

17:20 Tak bohužel ne. Saša o svého osamoceného pěšce na dámské křídle přišel a je v koncovce s věží a čtyřmi spojenými pěšci (a-d sloupce) proti věži a 3 spojeným pěšcům (a-c). To bude těžké toto vyhrát. David stále prohrává o pěšce, ale žije.

17:35 Saša to na soupeře zkouší. Zbývá mu 53 min, soupeři 13 min. David hraje aktivně a i když stále prohrává o jednoho pěšce, tak je pořád ve hře o remízu. Zbývá mu ale již jen 6 min, soupeři 47 min.

17:45 Saša se sice dostal do koncovky dvou pěšců proti jednomu, ale to už bylo jasné, že partie skončí remízou. Zároveň se Sašovou partií prohrává David a tak i odpolední zápas končí remízou 3:3.

Máme smolnou šňůru již tří zápasů v řadě (včetně zápasu v 1. divizi v Bechyni), kdy jsme týmový zápas skvěle rozehráli a když zbývaly poslední dvě partie, tak byla dobrá šance na týmový úspěch, ale pak závěr nám nevyšel. Snad si Caisa to štěstí pro nás šetří na důležitější zápasy.

Každopádně dnes jsme byli v Říčanech za Jánošíky, bohatým jsme brali a chudým dávali.

Za hrdiny dne vyhlašuji Vítka a Matěje, kteří tým bodově velmi podrželi.

Závěrečná čtyři kola 1. ligy mládeže se odehrají 23.-24. dubna 2022. Doufejme, že se nám podaří nastoupit v co nejsilnější sestavě.

 

PS: O den později jsem jel do Říčan ještě jednou. Tentokrát jako doprovod Ladislava Nagye ml. a Sebastiana Placera, kteří tam hráli 2. ligu v zápase Říčany - Liberec. A byl to zážitek. Sebík si vytvořil v zápase se silným soupeřem převahu pěšce. Ta mu zůstala až do koncovky, ale ve výhru se mu výhodu přetavit nepovedlo. Přesto cenná remíza. Všichni dohráli a poslední partii dohrával za stavu 4:3 Láďa. Tým potřeboval alespoň remízu. Láďa měl v materiálově vyrovnané koncovce střelce s pěšci proti jezdci s pěšci horšího střelce. Láďovi zbývaly 2:30 min, soupeři 22 min. A byla otázka, jestli pozici udrží nebo ne. Soupeř to zkoušel zprava i zleva. Láďa pozici držel a tak soupeř zariskoval a šel do zápletek. V nich se do časovky na jednu minutu dostal nakonec i soupeř a Láďovi se podařilo po rovných 6 hodinách v partii zvítězit. Zatím asi Láďova nejdelší partie. Byla to náročná koncovka s minimem času jen pro pevné nervy. Každopádně parádní šachový zážitek.

 

Foto: Ladislav Nagy

DSC_5545.jpgDSC_5549.jpgDSC_5550_5553.jpgDSC_5551.jpgDSC_5562.jpgDSC_5568.jpgDSC_5573.jpgDSC_5578.jpgDSC_5589.jpgDSC_5597.jpgDSC_5598.jpgDSC_5600.jpgDSC_5603.jpgDSC_5607.jpgDSC_5611.jpgDSC_5615.jpgDSC_5622.jpgDSC_5628.jpgDSC_5631.jpgDSC_5639.jpgDSC_5644.jpgDSC_5651.jpgDSC_5664.jpgDSC_5670.jpgDSC_5678.jpgDSC_5678_orez.jpgDSC_5685.jpgDSC_5686.jpgDSC_5690.jpg