Zprávy z Mistrovství Čech mládeže 2017

Od soboty 21.října probíhá v Harrachově Mistrovství Čech mládeže. Jde o soutěže jednotlivců v kategoriích do 12, 14 a 16 let. Z naší šachové univerzity startuje v mistrovství 6 svěřenců, tři hoši a tři dívky. Hoši si museli postup vybojovat v krajských přeborech nebo měli zajištěn přímý postup díky svým výsledkům v loňském mistrovství. Pro dívky je turnaj otevřený, zde záleží jen na chuti a odvaze.

 

 

Díky vzdálenosti jsme do Harrachova vyrazili již v pátek 20.října odpoledne. Celkem jsme obsadili tři auta. Cesta byla celá v pohodě, pouze přes jižní spojku v Praze jsme se prokousávali půl hodiny. Do 21 hodin jsme byli všichni v Harrachově.

Ubytování není žádný zázrak, dva pokoje jsou prostornější, ostatní jsou dost malé, že je tam problém rozestavit šachovnici. Vyřešili jsme to tak, že jsme odstranili televize (ta moje je stejně sto let stará a navíc nefunguje, ale televize je to poslední, co nás zde zajímá). Já jsem si musel za „jednolůžkový“ pokoj připlatit tisícovku, tak mne překvapilo, že tam není žádný prostor pro stolek, kde jsem zamýšlel připravovat děti na soupeře. Jak už jsem ale zmínil, umístění televize na skříň tento problém jakž takž vyřešilo.

Daleko horší problém je, že na pokojích není wifi připojení. To je pouze na recepci a některých dalších místech. Když jsem se teď večer šel na recepci připojit na internet, tak to stejně nešlo. Internet začal fungovat, až když recepční ochotně restartovala server, Mně vůbec nenapadlo, že by zde byl s připojením takový problém. Kamkoli jsme v poslední době přijeli (soustředění na Šumavě, kemp v lesích u Poněšic), tak přestože se jednalo o odlehlá a osamocená místa, tak nikdy nebyl s internetem žádný problém. V době vysokorychlostního internetu by to neměl být problém ani u takovéhoto hotelu. Nejde přitom o žádnou prkotinu, většinu dětí doprovázejí rodiče, kteří zde potřebují i pracovat a bez připojení k internetu je to veliký problém.

V loňském roce zde byl také dost problém se stravou. Po této stránce se hotel značně zlepšil. Jídlo bylo zatím bez problémů a organizace je daleko lepší. Stravenky neodškrtávají kuchaři při vydávání jídla, ale další osoba, takže se netvoří žádné větší fronty a výdej jídel rychle odsýpá. Snídaně jsou formou švédských stolů, k obědu je výběr ze dvou jídel a k večeři taktéž, takže zatím spokojenost.

Nyní již k šachovým záležitostem. Na mistrovství startují tito naši svěřenci: Beáta Havelková, Daniela Nagyová a Laura Čermáková (všechny v kategorii D12), Kája Švejda (kategorie H12), Sebík Placer (kategorie H14) a Láďa Nagy (kategorie H16). Pro dívky je to prestižní turnaj o titul mistryně Čech. Pro hochy je to navíc tvrdý souboj o postup na Mistrovství ČR, na které postupuje prvních 8 z kategorií H12 a H16 a prvních 9 z kategorie H14 (tento rok výjimečně, jinak také 8).

1.kolo – sobota 21.10.
Většina našich svěřenců byla nasazena do první poloviny startovního pole, a tak byli v 1.kole papírovými favority. To je ale dosti ošidné, zvláště u mladších kategorií, kde ratingy často nevypovídají o aktuální síle mladého šachisty. Výsledky 1.kola nám daly za pravdu, došlo k celé řadě překvapivých výsledků. Paradoxně u té nejstarší a nejzkušenější kategorie H16, kde řada hráčů s ratingem nad 1800 Elo musela sklonit svého krále před soupeři o 200 až 300 Elo nižším ratingem.

Z našich skončila asi po 1,5 hodině první Danielka, která si připsala první výhru černými barvami. Trochu překvapivě se hrálo zavřené zahájení, ale Danielka byla připravená. Její soupeř pohrdl rošádou a to se mu stalo osudným. Danielka otevřela střed a pomocí vazeb a slabého postavení soupeřova krále získala rozhodující materiální převahu. Jako druhý přišel Sebík také se zdviženým prstem. K jeho partie se nedá nic říct. Sebík hrál bezchybně, jeho soupeř se neorientoval a byl „odměněn“ nekrytelným matovým útokem, kde Sebík nechal stát figuru a šel tvrdě a nezadržitelně za matem. Byla to partie na jednu bránu. Se stejnou zprávou dorazil Kája. Kája měl také černé a zpočátku nezahrál úplně přesně, ale to jeho soupeř neodhalil. Ve střední hře Kája hezky zakombinoval, získal figuru a tuto výhodu s přehledem přetavil v bod.

Pak dorazila Laura, která prohrála. Pokazila zahájení, kde hrála svůj stereotyp, bohužel z jiného zahájení, který se do tohoto zahájení nehodil. Tím získala špatnou pozici, protože dala soupeřovi několik důležitých temp. Nakonec sice přišla na to, jak měla hrát a vydala se správným směrem, ale to už měl její zkušenější soupeř náskok, který uplatnil k výhře. Po Lauře přišel Láďa, který měl houževnatou soupeřku. Ta sice nerozehrála zahájení přesně, ale pak obětovala figuru s tím, že po nepříjemném šachu na „d6“ Láďovi značně znepříjemní život. Oběť nabyla ale korektní a Láďa ji chladnokrevně odrazil a materiální výhodu proměnil v bod. Nutno ale přiznat, že jeho soupeřka byla nebezpečná. Až bude mít více zkušeností a zůstane jí odvaha, tak nebude radno s ní zkřížit kord. Poslední dohrávala Beátka, což je pro její houževnatost typické. Navíc se jednalo o první „budějovické“ derby na mistrovství. Beátka rozehrála černými zahájení lépe a po nepřesném soupeřově tahu dámou na pole „e2“ mohla získat o dost lepší pozici po tahu svým jezdcem na pole „e5“ (po očekávaném tahu soupeře Va-d1, který se v partii i stal, by přišlo Jxf3 s dalším Sg4 a ziskem kvality nebo rozbitím pěšcového krytu před soupeřovým králem). Avšak Beátka místo toho zahrála hrubku. Táhla pěšcem a7-a6 a byla to naopak ona, kdo by po soupeřově tahu jezdcem na pole „a4“ a následném tahu na „b6“ přišel o kvalitu. Soupeř to naštěstí neviděl a hra pokračovala dále. Beátka pak v dalším průběhu hry získala jednoho, pak druhého pěšce a bylo rozhodnuto.

První den jsme tedy získali 5 bodů z 6 možných. Potvrzovali jsme ale většinou roli favoritů, takže bude hůř. To se ale nedá nic dělat. Čím těžší partie, tím více si děti z turnaje odnesou zkušeností. Takže nám držte palce. Kromě šachů zde děti absolvují i další program, ale já se starám „pouze“ o přípravu dětí a reportáže z mistrovství a na další mi již nezbývá čas. Fotografie a podklady pro přípravu zajišťuje pan Nagy. Výlety a další akce zajišťují paní Švejdová, paní Čermáková, paní Havelková a pan Placer. Naše „doprovodné“ aktivity proto asi nejlépe uvidíte z fotografií. Na rozbory partií chodíme k mezinárodnímu mistrovi panu Biolkovi, který nám pomáhá i s přípravou. Také se určitě dostaneme k panu Šimáčkovi, kterého si děti oblíbily a kterému musíme blahopřát, protože získal třetí a tedy poslední normu GM a na dalším zasedání FIDE mu bude přiznán titul mezinárodního velmistra (škoda, že se tak nestalo na GM turnaji v Budějovicích). Takže gratulujeme. Budeme tak moci někdy gratulovat některému z našich svěřenců?

2.kolo – neděle 22.10.
Ani jsem netušil, jak rychle se naplní přísloví, že po hodech přichází půst. Opět první skončila Danielka, ale tentokrát hrála rychle, partie trvala něco přes hodinu. Danielka bohužel nereagovala na aktivní nástup soupeřky, nevyměnila jí nebezpečného střelce, i když k tomu měla příležitost. Pak stačilo jedno neopatrné posunutí věže a odchod dámy na dámské křídlo a Danušky král zůstal osamocen. To soupeřka potrestala neodrazilelným útokem.

Pak přišla Laura, která také prohrála. Laura měla těžkou soupeřku, účastnici nedávného mistrovství světa a tak jsme byli zvědaví, jak si povede. Zahájení rozehrála Laura dobře. Ve střední hře nevyužila možnosti výhodné výměny střelců, kde by stála velice dobře. Partie byla nadále zhruba vyrovnaná. Laury soupeřka si vylepšila postavení svého jezdce a Laura bohužel přehlédla hrozbu jednotahového matu. Škoda, jinak si vedla docela dobře.

Další dorazil Kája, který také prohrál. Kájovu partii jsem neviděl. Vím ale, že zvolil nepřipravené zahájení a podle toho to také dopadlo. Láďa i Sebík hráli na on-linech, takže jejich partie jsme mohli sledovat. Sebík měl pěšce více a usiloval o výhru, zato s Láďou to vypadalo bledě. Další dorazila Beátka, která remízovala. Beátka partii zdramatizovala, vytvořila napětí v centru šachovnice. Pak ale místo toho, aby napětí stupňovala, přistoupila k výměnám. Alespoň se na vlastní kůži přesvědčila o platnosti pravidla, že ten, kdo první zruší napětí na to doplatí. Nakonec vznikla koncovka těžkých figur (věže a dámy na obou stranách), kde hodně záleželo na počítání. Dnes se Beátce ale moc počítat nechtělo a tak se koncovka nevyvíjela v její prospěch. Beátka pak vymyslela kombinaci s přechodem do remízové pěšcové koncovky, která ale remízová nebyla. Naštěstí její soupeř byl přesvědčen o stejném a hrál podle toho, takže partie skončila remízou. I pan Šimáček tentokrát při rozboru káral.

Předposlední dohrál Láďa, který překvapivě vyhrál. Láďa byl jasným papírovým favoritem, ale výhra jeho soupeře nad silným hráčem v 1.kole varovala. Láďa partii rozehrál dobře, vypadalo to, že stojí lépe. Pak se ale rozhodl vyměnit všechny těžké figury a výměna posledního páru věží nebyla šťastná. Láďovo střelec se tak dostal mimo hru, soupeřovi se rozehráli oba střelci a jezdec a jeho pěšec na třetí řadě začal být velice nepříjemný. Při správné hře byla Láďova partie ztracena. Jenže jeho soupeř se dostal do časové tísně a přehlédl vyhrávající tah střelcem na „b5“ (místo toho šel na pole „c6“). Nakonec musel dát za volného Láďova vzdáleného pěšce na sloupci „a“ figuru a to již Láďa dokázal vyhrát. Nutno říci – šťastné vítězství.

Poslední dohrál Sebík, který také vyhrál. Jednalo se o další „budějovické“ derby. Hned od začátku bylo evidentní, že jeho soupeřka byla velice dobře připravena. Partie se vyvíjela dle teoretických not a vznikla koncovka (dáma + jezdec + věž), kterou oba očekávali. Sebík měl o pěšce víc, ale vzhledem k dvojpěšci to nebyla žádná velká výhoda. Sebík zbytečně brzy vyměnil dámu a věž a byla z toho jezdcová koncovka. Zde mohl jít Sebík směle za výhrou, ovšem kdyby našel správný plán. Měl aktivnějšího krále a měl si udělat cestičku mezi soupeřovými pěšci na dámském křídle (a7-a5). Sebík se ale vydal svým králem na královské křídlo a dovolil soupeřce pozici zablokovat na dámském křídle, ve středu šachovnice a také na královském křídle neměl žádné velké vyhlídky. Jeho soupeřka už hrála na půlminutě (každý tah musela udělat do 30 vteřin, protože již spotřebovala svůj časový limit) a nakonec pod dojmem, že se dostala do nevýhody tahu (zugzwangu) partii vzdala. Bohužel pro ni v již remízové pozici. Sebíkovi v tomto kole přálo také hodně štěstí. Nakonec z tragicky se vyvíjející situace jsme získali 2½ bodu.

3.kolo – pondělí 23.10.
Dnes se hrálo od 9 hodin, takže na přípravu nebylo moc času. Tentokrát dohrál za hodinu a půl jako první Kája. Kája hrál zahájení, kterému moc nerozuměl a postupoval příliš pasivně. Toho jeho soupeřka ukázkově využila a zvítězila. Pro Káju užitečná zkušenost. Pak se delší dobu nic nedělo, až najednou přišly všechny tři dívky. Nejméně zajímavá byla partie Danielky. Danielka zahájení rozuměla, její soupeř ne. Lehce získala jednu figuru, pak druhou a bylo po partii.

Užitečnou partii sehrála Beátka. Ze zahájení vyšla lépe s pěšcem více, pak ale začala hrát zbytečně opatrnicky a dovolila soupeři zvednout hlavu. Ten toho využil, získal velkou prostorovou převahu, kterou posléze přeměnil v převahu materiální. Beátka tak ztratila dobře rozehranou partii. Doufejme, že napotřetí Beátka pana Šimáčka potěší. Nejzajímavější ze všech partií byla ta Laury. Laura hodila všechny zásady za hlavu. Přenechala soupeřce střed šachovnice a místo vývinu figur zahájila hurá útok krajními pěšci „g“ a „h“. A to nemluvím o tom, že Laura věnovala soupeřce figuru (možná ji více baví handicapové partie). Nicméně méně zkušenou soupeřku poněkud vyvedla z míry a ta zahrála pár pasivních tahů. Lauřiny pěšci doputovali až na pole „e5“, „g5“ a „h6“ a najednou viselo ve vzduchu několik taktických motivů (vidlička na krále a dámu na poli „d6“, po odchodu střelce z „f8“ braní na „g7“ se ziskem věže a postavením druhé dámy). Díky tomu bylo celé královské křídlo soupeřky paralyzováno, a přestože měla Laura o figuru méně, stála asi lépe. Soupeřce se nakonec podařilo ze sevření jakž takž vymanit, ale nejspíše toho měla „plné zuby“, takže se Laury ráda zbavila nabídkou remízy v celkem nevyjasněné pozici. Laura by zasloužila na zadek za příšerně pojaté rozehrání partie, na druhou stranu vyznamenání za kreativitu a nápaditost. Pokud začne dodržovat alespoň základní principy šachové hry, jako je rychlý vývin figur, boj o střed a zajištění svého krále, dočkáme se od ní řady pozoruhodných partií.

Pak dohrál Sebík, který také remizoval. Sebíkovi se partie moc nevydařila. Přišel s ostrým zahájením, avšak v partii ostře nepostupoval. Dobrovolně se zbavil svého výsadního pěšce na „d5“, který značně omezoval působnost soupeřových figur a nedobral si včas pěšce na „f4“, který blokoval otevřený f-sloupec. Jeho soupeř po zaváhání v úvodu začal hrát přesně a Sebík se dostal do obtížnější pozice, protože měl rozbitý pěšcový kryt před svým králem a musel čelit matovým hrozbám. Navíc se dostal do problémů s časem. Pozice byla sice vyrovnaná, ale byl to Sebík, kdo si musel dávat pozor na to, aby neudělal osudovou chybu. Vzhledem k času a pozici byla proto nabídka remízy správným tahem

Poslední dohrával Láďa v jihočeském derby. Láďovi se proti Kubovi černými figurami moc nedaří a stejné to bylo i tentokrát. Sice si připravil aktivní nástup pěšců na královském křídle, ale bohužel zůstalo jen u toho. Po nešikovné výměně na „d5“ neodhadl, že to soupeř dobere pěšcem a dostal se do obtížné pozice. Místo protihry na královském křídle se to pokoušel vyřešit na dámském, kde měl převahu soupeř a nakonec ho to stálo pěšce. V partii vznikla nakonec koncovka dva střelci proti dvěma střelcům s pěšcem méně. Tuto výhodu pak Kuba využil, takže Láďa nakonec prohrál.

Dnešní výsledek jsou tedy 2 body. Nějak se nám bodové příděly tenčí, snad se to zase zlepší.

4.kolo – úterý 24.10.
Dnes dohrál opět jako první Kája. Kája hrál podle přípravy a jeho soupeř nehrál přesně. Toho Kája využil, získal dva pěšce a po neopatrném ústupu soupeřovy dámy dostal soupeř vidličku na dámu a krále a tím partie skončila. Druhá dorazila Laura. Ta se snažila dodržovat základní šachová pravidla, nenechala se překvapit v zahájení a získala pěšce. Pak o něj mohla trochu lehkovážnou hrou přijít, ale soupeř toho nevyužil. Laura pak přímočarou hrou získala figuru a partii vyhrála. Pěkný výkon.

Další dorazila Danuška. Danuška v zahájení smíchala dvě varianty a obětovala pěšce za útok, který se ale nekonal. Naopak to byla ona, kdo se musel bránit. Ve střední hře ale zvedla hlavu a aktivní hrou převzala iniciativu v partii a získala pěšce  zpět. Navíc si vytvořila volného pěšce a stísnila pozici soupeřky. Nakonec vznikla v partii věžová koncovka, kde měla Danuška volného pěšce. Místo toho, aby šla svojí věží za tohoto pěšce, tak to neučinila, dovolila soupeřce jít pod tohoto pěšce králem a výhra se tak hodně vzdálila. Soupeřka pak naštěstí chybovala a odešla svým králem od tohoto pěšce a Danuška pak jednoduchým taktickým obratem vyměnila věže a získala vyhranou pěšcovou koncovku, kterou také vyhrála.

Pak dorazil Sebík. Sebík soupeře překvapil psychologickým začátkem a soupeř mu to takzvaně zbaštil. Partie se pak vyvíjela celkem jednostranně. Sebík získal kvalitu a nátlakovou hrou nedal soupeři šanci. Od pana Biolka dostal Sebík 1-, což moc dětí dnes nedostalo. Výborný výkon. Po Sebíkovi přišla Beátka. Ta bohužel prohrála, ale tentokrát bylo proč chválit. Beátka hrála neprobádané zahájení, protože jí soupeřka nedala jinou možnost. Trochu unáhleným postupem ztratila pěšce, ale díky odvážné aktivní hře za něj měla dostatečnou kompenzaci. Ve chvíli, kdy soupeřku přehrávala na královském křídle, udělala dva profylaktické tahy na dámském křídle a ty se ukázaly jako ztráta dvou temp. Tím umožnila udělat soupeřce rošádu a vymanit se z tlaku. Nakonec v partii vznikla věžová koncovka, kde Beátka přehlédla jeden mezitah a ztratila dalšího pěšce. Nicméně i tak mohla při správném postupu pomýšlet možná i na výhru (mohla mít dva volné spojené pěšce). Na úspěšné vedení této koncovky ale chyběly Beátce potřebné zkušenosti a tak ji neudržela. Avšak tentokrát předvedla solidní výkon, i když to na bodový příděl nestačilo.

Poslední dohrával Láďa. Po zahájení dosáhl lepší pozice, ale ta byla hodně zablokovaná. Láďa nevyužil možnosti výměny na „f6“ a tak se pozice hodně uzavřela. Oba soupeři měli dva jezdce a bělopolné střelce. Láďa měl své pěšce na černých polích a jeho soupeř na bílých polích, takže Láďa měl dobrého střelce a jeho soupeř špatného střelce. Jenže do soupeřova postavení se nedalo proniknout a Láďovi chybělo do vypršení časového limitu 5 minut a jeho soupeři celá hodina. Láďa zkusil jedinou možnost a to připravit postup pěšců „g“ a „h“. K tomu došlo, tito pěšci se vyměnili a zároveň i lehké figury tak, že Láďovi zbyl jezdec a jeho soupeři špatný střelec. I tak to vypadalo hodně remízově, Láďa se nevzdával a pořád manévroval, jeho soupeř byl hodně opatrný a stálo ho to čas. V jednu chvíli chybělo Láďovi do časové kontroly něco kolem 2 minut a 40 vteřin, kdežto jeho soupeři 1 minuta a 50 vteřin, takže hodinový náskok soupeře se úplně rozplynul. Láďovy manévry byly nakonec úspěšné, podařilo se mu proniknout do soupeřova tábora a ten musel kapitulovat. I Láďa obdržel od pana Biolka 1-. Dnes tedy nečekaně úspěšný den, 5 bodů z 6 partií. Paráda a pochvala úplně všem!

5.kolo – středa 25.10.
Dnešní den bude náročný, protože se hrají dvě kola. První dohrál Sebík, který remízoval. V zahájení nevyužil drobné nepřesnosti soupeře a tak se partie rozvíjela v teoretické rovině. Když oba soupeři dokončili vývin, tak než stačili zahájit střední hru, tak se dohodli na remíze. Sebík tam měl k dispozici dobrý plán, ale protože nemá toto zahájení ještě obehrané, tak ho nezná a spokojil se s remízou.

Druhá dohrála Laura. Ta měla velice přátelského soupeře, který jí sám zdatně pomáhal k výhře. Laura se nenechala dvakrát pobízet a přes několik unáhlených nepřesností tuto pobídku soupeře využila a vyhrála. Další dohrála Beátka. Ta rozehrála zahájení dobře, prohrávala o pěšce, ale měla za to kompenzaci ve formě prostoru pro své figury. Pak bohužel přehlédla jednoduchou kombinaci, kde mohla získat figuru. V dalším průběhu partie se úporně bránila a hrála dobře. Partii rozhodlo to, že opět přehlédla jednoduchou kombinaci, kde mohla získat pěšce zpět a připravit soupeře o dvojici střelců. Místo toho si vlezla do vazby, přišla o věž a partie tím skončila. Celou partii hrála Beátka dobře, ale dvě velká přehlénutí rozhodla o výsledku.

Prakticky stejně s Beátkou skončila Danielka. Ta měla za soupeřku také nedávnou účastnici mistrovství světa, ale na její hře to příliš vidět nebylo. Danielka ji přehrávala, i když nehrála úplně přesně. Bohužel po získání převahy hrála Danielka trochu povrchně a dopustila se řady nepřesností, které kdyby její soupeřka využila, měla by Danielka problémy. Nakonec Danielka partii vyhrála, přestože i ona přehlédla jednoduchý taktický obrat vedoucí k okamžité výhře.

Pak dorazil Kája, který bohužel prohrál. V zahájení mohl získat věž, ale nevšiml si toho. Celou partii pak hrál s pěšcem méně a nepodařilo se mu její vývoj otočit. Škoda, bod by Kájovi slušel.

Poslední již tradičně dohrával Láďa. Hrál černými figurami a měl těžkého soupeře. Láďa hrál tentokrát pěkně aktivně a soupeř byl na královském křídle pod palbou Láďových figur. Ve složité pozici se Láďův soupeř pokusil hru otevřít a zjednodušit pozici a tím ulevit svým přetíženým figurám a získat pro ně více prostoru. Ke své škodě to ale místo na dámském křídle učinil na královském křídle a tam hrály prim Láďovy figury a také velice nepříjemná Láďova věž na druhé řadě. Otevření pozice tak vedlo k celé řadě výměn, na jejíchž konci byl zisk figury. Soupeř se pak ještě nějakou dobu snažil, ale nakonec v beznadějné pozici kapituloval. Myslím, že jednoznačně nejlepší Láďův výkon v turnaji. Celkový výsledek 3½ bodu považuji za úspěch.

6.kolo – středa 25.10.
Díky dosavadním dobrým výsledkům nás čekali vesměs silní soupeři, takže jsem byl zvědav, jak toto kolo přežijeme. První dohrála Danielka, která měla za soupeře v jihočeském derby prvního nasazeného hráče. Danielka navíc pokračovala v poněkud povrchní hře a její soupeř s ratingem vyšším o 500 Elo bodů toho náležitě využil. Druhá dohrála Laura, která v dalším budějovickém derby také ani zdaleka nebyla favoritem. Navíc se dostala do zahájení, ve kterém se dosud neorientuje, vyvinula si jezdce na špatné políčko, pak si nechala zadarmo vzít jeho obránce (pěšce na „b7“) a o tohoto jezdce přišla. V konečném důsledku pak přišla o celou věž a partie také brzy skončila. Papírové předpoklady se v obou partiích naplnily, což zase nebolí tak moc jako to, že obě dívky svým soupeřům zdárně pomáhaly.

Třetí dohrál Kája. Jeho partie byla naštěstí o něčem jiném. Kája zahájení zvládl a díky nepřesné hře soupeře získal převahu, kterou neustále stupňoval a nakonec ji proměnil v rozhodující materiální převahu. Zasloužená výhra. Pak přišla Beátka. Ze zahájení vyšla dobře a špatně si nevedla ani ve střední hře. Nakonec měla převahu jednoho pěšce na královském křídle a volného pěšce na dámském křídle. Vyměnila figury, takže se hrála jezdcová koncovka, kterou Beátka hrála zpočátku dobře. Centralizovala si krále a získala vyhranou pozici. Pak ale přišel zvrat, začala hrát pasivně, přišla o svého volného pěšce a svým králem i jezdcem ustoupila nepochopitelně dozadu. A to přesto, že předtím začala správně postupovat pěšcem – kandidátem, aby si vytvořila druhého volného pěšce. To by vedlo k výhře, protože soupeřův král byl kvůli braní předchozího volného pěšce daleko od místa dění a nemohl již do tohoto boje účinně zasáhnout. Tento pasivní postup nakonec vedl k soupeřově záchraně a partie skončila remízou. Beátka tak ztratila půl bodu. Mrzelo nás to, protože Beátka měla dnes svátek a výhra by jí určitě potěšila. Za dnešek musím říci, že Beátka i Danielka hrály pod své možnosti a trochu se obávám toho, že se již začíná projevovat únava z tak náročného turnaje. Musíme něco vymyslet, aby dívky zregenerovaly své síly.

Předposlední dohrál Láďa. Láďa hrál dobře, v zahájení trochu zariskoval, když nechal soupeře vytvořit silný pěšcový střed. V partii měl ale stálou mírnou převahu a nakonec se mu podařilo získat pěšce. Vznikla také jezdcová koncovka, ale protože byli všichni pěšci na jednom křídle a soupeř měl dobrého krále, nemohl Láďa svoji převahu uplatnit a partie skončila remízou. Poslední dohrával Sebík. Ten se černými barvami orientoval v zahájení dobře a držel vyrovnanou pozici. Pak trochu nešikovně vyměnil bělopolné střelce a zkomplikoval si prosazení vyrovnávacího tahu d6-d5. Dobrým manévrováním se mu podařilo pozici ustát a dokonce se dostal do mírně lepšího postavení. Na výhru to ale nestačilo a tak i Sebík nakonec remizoval.

Bodový příděl z tohoto kola byl 2½ bodu a to není v druhém kole v jednom dni tak špatné. Po dvou třetinách turnaje můžeme být spokojeni. Láďa i Sebík jsou zatím na postupových místech a Danielka na medailové pozici. Avšak nejtěžší a nejdůležitější poslední tři kola jsou teprve před námi a jak se říká, medvěd se porcuje až po honu. Už ale teď můžeme říci, že všechny děti se snaží a podávají poctivé výkony přesně tak, jak jsem alespoň já očekával.

7.kolo – čtvrtek 26.10.
Mimořádně těžké kolo. Hraje se po dvoukole hned ráno, takže ve skutečnosti třetí kolo hned po sobě. Navíc Láďa i Sebík hrají proti hráčům nasazeným jako č.1. První skončila po dvou hodinách hry Laura. Laura sehrála zahájení s určitými nepřestnostmi. Především si neotevřela včas f-sloupec, po kterém mohla soupeře nepříjemně tlačit. Pak nevyužila všech možností, které jí soupeř nabídl, a partie dospěla do remízového konce. Na to, že Laura teprve sbírá zkušenosti slušný výkon.

Druhá dohrála Danielka, opět v budějovickém derby. Alespoň je vidět, že Jihočeši mají v mistrovství významné zastoupení. Danielce se partie nevydařila. V zahájení dovolila soupeři vytvořit pěšcový střed, pak moc nepočítala taktické možnosti a nechala dojít soupeřova pěšce na šestou a nakonec i sedmou řadu. Pak darovala soupeři kvalitu a nakonec i figuru. Přitom při pozorné hře nemusela o figuru přijít a naopak by to byla ona, kdo by měl pozici blízkou výhře. Bohužel nestalo se a Danielka prohrála.

Pak dorazil Láďa, který remizoval. Měl černé figury a zahájení odehrál dobře. Získal trochu lepší postavení, ale pozice byla vyrovnaná. Pak oba soupeři manévrovali a pozice byla stále rovná. Nakonec Láďův soupeř nabídl remízu. Pak přišla Beátka. Beátce se partie tentokrát vydařila. Přes jeden nepříliš dobrý ústup jezdcem v zahájení hrála pořád s plánem, a i když přišla o pěšce, snažila se hrát aktivně. Partie přešla nakonec do koncovky věže a jezdce, kde hrála Beátka hezky aktivně králem. Podařilo se jí získat pěšce zpět, vyměnit věže a při lepším postavení krále došla soupeři trpělivost, obětoval svého jezdce za pěšce a koncovku pak prohrál. Od Beátky pěkný výkon a zasloužený bod. I pan Šimáček dnes chválil.

Pak přišel Sebík. Sebík nás v průběhu partie velice příjemně překvapil, když prvního nasazeného hráče přehrával. Nakonec se dostal do zcela jasně vyhrané koncovky se čtyřmi pěšci více. Od této chvíle jakoby přišel za šachovnici úplně jiný Sebík, který začal hrát neuvěřitelně špatně. Stačil postup pěšcem na „f6“ či dokonce oběť kvality s následným postupem f5-f6 a postup volných pěšců na sloupcích „f“ a „g“, případně „a“ a „b“ by partii rozhodl. Sebík ale místo aktivní hry se vrátil králem na první řadu a svoji chloubu – pěšce „f“ a „g“ si nechal beztrestně vzít. Dokonce musel čelit matovým hrozbám a partie skončila nakonec remízou. Nutno podotknout, že svojí negativní roli sehrála také Sebíkova časová tíseň, když hrál na půlminutě. Sebík tak zcela zbytečně přišel o půl bodu a ten mu může v celkovém bilancování hodně chybět. Přitom byl tak na dosah. Šachy jsou někdy kruté, ale koneckonců je to jenom hra.

Poslední přišel tentokrát Kája, který hrál přes 4 hodiny. Kája rozehrál zahájení s opačnými rošádami dobře. Pak ale nepostupoval dostatečně razantně svými pěšci na soupeřčina krále a naopak si oslabil vlastního krále. Soupeřka naštěstí nehrála dostatečně agresivně svojí dámou a do rozbití pěšcového krytu Kájova krále investovala figuru. Kája se ale brzy vzpamatoval a začal také útočit. Přehlédl přitom vidličku a musel figuru vrátit. Pak netakticky vyměnil dámy, protože jeho dáma byla daleko aktivnější a přehlédl zajímavý taktický motiv. Partie přešla do lepší koncovky pro Káju, jenže ten v ní špatně zakombinoval a ztratil figuru. Měl ale štěstí, protože postoupil svým volným pěšcem až na sedmou řadu, jeho soupeřka zpanikařila a dala mu za tohoto pěšce věž. Tuto koncovku pak již Kája vyhrál.

Konečná bilance 3½ bodu ze 6 v tak náročném dnu je výborná. Pokud by mi ji nabídl někdo před kolem, bral bych ji všemi deseti. Teď ale hodně mrzí promarněný půlbod Sebíka. Skalp prvního nasazeného by mu slušel a výrazně by ho přiblížil k postupu na Mistrovství ČR. Sebík je ale šikovný a nějak se s tím vyrovná. Určitě pro to udělá vše a my mu v rámci možností pomúžeme.

8.kolo – pátek 27.10.
První dohrál Kája. Kája zvolil ostrý gambit, ale nepostupoval přesně a nechal soupeře rozehrát. Ten pak měl „velké oči“ a místo toho, aby sebral pěšce a stál značně lépe, tak se rozhodl dát mat. Přehlédl ale, že ho to bude stát dámu a Kája pak partii s jistotou vyhrál.

Druhá dohrála Danielka. Ta soupeře v zahájení přehrála a získala kvalitu a lepší postavení. Pak začala opět hrát bez plánu, dělala jen povrchní tahy a její soupeř toho využil a partii otočil ve svůj prospěch. Danušky figury byly bez jakékoli souhry mimo hru, kdežto soupeřovy figury pěkně spolupracovaly a partie pak rychle skončila Danuščinou prohrou.

Pak dorazila Beátka Laurou, protože hrály spolu klubové derby. Zahájení zvládla lépe Beátka. Ve střední hře se podařilo Lauře zvednout hlavu a měla tam dobré aktivní možnosti proti Beátčině králi. Ke své škodě je nevyužila. Beátka měla sice pěšce více, ale v koncovce Laura stav materiálu srovnala. Koncovku měla jasně lepší Beátka, protože hrála pěkně aktivně králem, kdežto Laura nechala svého krále vězet na „g8“ a bez krále se koncovka prostě hrát nedá. Beátka pak nezvolila nejlepší plán. Dobrala sice oba pěšce na dámském křídle a měla tam dva volné pěšce. Přišla ale o pěšce na „g“ sloupci a tím vznikl Lauře volný pěšec na „h“ sloupci. Díky špatnému Lauřině králi nemusela Beátka s dobráním pěšců na dámském křídle pospíchat a měla si „g“ pěšce ochránit. Laura pak začala svým volným pěšcem postupovat a Beátka tento postup podcenila a Laura měla partii najednou vyhranou. Avšak místo toho, aby zabránila Beátčině jezdci vstoupit na políčko „f2“, ze kterého mohl Beátčin jezdec zabránit postupu Lauřina volného h-pěšce do dámy, tak postupovala vpřed svým volným h-pěšcem. Beátčin jezdec ale vstoupil na pole „f2“ a tím zamezil proměně Lauřina pěšce v dámu. Tím byla partie rozhodnuta, protože nyní se vydali kupředu Beátčiny pěšci na dámském křídle a Lauřin král spokojeně spal na políčku „g8“.

Další dorazil Láďa, který vyhrál. Nejlepší dívce mistrovství se zahájení nepovedlo tak, jak by si přála. Láďa jí to znepříjemnil přesnou hrou a potrestal její neopatrný postup pěšcem na „b4“ tím, že jí odebral centrálního pěšce. Svojí výhodu pak stupňoval bezchybným vedením partie, až soupeřce nezbylo nic jiného než se vzdát. Poslední dorazil Sebík. Ten se oklepal ze včerejšího „nezdaru“, kdy se sám připravil o půl bodu a šel za vítězstvím. V zahájení soupeře překvapil a ten nereagoval přesně a Sebík získal výraznou poziční převahu. Tu stupňoval v mohutný útok na soupeřova krále a ten tento tlak neměl šanci ustát a v ztracené pozici překročil Sebíkův soupeř čas.

V předposledním kole zisk 4 bodů z 5 možných je parádní výsledek (bylo jedno klubové derby). Zvláště body Sebíka a Ládi mimořádně potěšily jednak proto, že jde o postupy na MČR a dále proto, že byly naprosto zasloužené. Rozhodne ale až poslední kolo. To ale popíši i s hodnocením naší účasti v dalším článku.

 

 

D1D40413.JPGD1D40414.JPGD1D40415.JPGD1D40416.JPGD1D40417.JPGD1D40418.JPGD1D40419.JPGD1D40421.JPGD1D40422.JPGD1D40424.JPGD1D40425.JPGD1D40426.JPGD1D40428.JPGD1D40429.JPGD1D40430.JPGD1D40431.JPGD1D40432.JPGD1D40433.JPGD1D40434.JPGD1D40435.JPGD1D40436.JPGD1D40437.JPGD1L_2612.JPGD1L_2613.JPGD1L_2616.JPGD1L_2618.JPGD1L_2624.JPGD1L_2628.JPGD1L_2633.JPGD1L_2634.JPGD1L_2637.JPGD1L_2643.JPGD1L_2648.JPGD1L_2651.JPGD1L_2652.JPGD1L_2656.JPGD1L_2660.JPGD1L_2664.JPGD1L_2666.JPGD1L_2671.JPGD1L_2675.JPGD1L_2679.JPGD1L_2680.JPGD1L_2687.JPGD1L_2692.JPGD1L_2698.JPGD1L_2701.JPGD1L_2706.JPGD1L_2715.JPGD1L_2717.JPGD1D40438.JPGD1D40439.JPGD2D40440.JPGD2D40443.JPGD2D40444.JPGD2D40445.JPGD2D40446.JPGD2D40448.JPGD2D40449.JPGD2D40451.JPGD2L_2723.JPGD2L_2724.JPGD2L_2729.JPGD2L_2732.JPGD2L_2735.JPGD2L_2740.JPGD2L_2747.JPGD2L_2757.JPGD3L_2758.JPGD3L_2762.JPGD3L_2764.JPGD3L_2769.JPGD3L_2773.JPGD3L_2775.JPGD3L_2779.JPGD3L_2784.JPGD3L_2792.JPGD3L_2795.JPGD3L_2800.JPGD3L_2806.JPGD3L_2811.JPGD3L_2815.JPGD3D40460.JPGD3D40461.JPGD3D40462.JPGD3D40464.JPGD3vI1023_140738_resized.jpgD3vI1023_141141_resized.jpgD3vI1023_142457_resized.jpgD3vI1023_154852-1_resized.jpgD3vI1023_170146_resized.jpgD3vZ1023_170227.jpgD3vZ1023_170625.jpgD3D40467.JPGD3D40469.JPGD3D40471.JPGD3D40472.JPGD3D40473.JPGD4D40474.JPGD4D40475.JPGD4D40477.JPGD4D40478.JPGD4D40479.JPGD4D40480.JPGD4D40481.JPGD4D40482.JPGD4D40483.JPGD4D40484.JPGD4D40487.JPGD4D40488.JPGD4D40489.JPGD4D40490.JPGD4L_2818.JPGD4L_2820.JPGD4L_2825.JPGD4L_2829.JPGD4L_2830.JPGD4L_2832.JPGD4L_2837.JPGD4L_2839.JPGD4L_2844.JPGD4L_2853.JPGD4L_2854.JPGD4L_2858.JPGD4L_2861.JPGD4L_2864.JPGD4L_2865.JPGD4L_2872.JPGD4L_2873.JPGD4L_2876.JPGD4L_2882.JPGD4L_2885.JPGD4L_2889.JPGD4L_2894.JPGD4L_2900.JPGD4L_2920.JPGD4L_2923.JPGD4L_2925.JPGD4L_2926.JPGD4L_2927.JPGD4L_2928.JPGD4L_2929.JPGD4L_2930.JPGD4L_2931.JPGD4L_2932.JPGD4L_2934.JPGD4L_2936.JPGD4L_2938.JPGD4L_2939.JPGD4L_2940.JPGD4L_2943.JPGD4L_2944.JPGD4L_2945.JPGD4L_2947.JPGD4L_2952.JPGD4L_2954.JPGD4L_2955.JPGD4L_2957.JPGD4L_2958.JPGD4L_2960.JPGD4L_2967.JPGD4L_2971.JPGD4L_2976.JPGD4L_2982.JPGD4L_2983.JPGD4L_2987.JPGD4L_2991.JPGD4L_2992.JPGD4L_2994.JPGD4L_2996.JPGD4L_2999.JPGD4L_3002.JPGD4L_3008.JPGD4L_3012.JPGD4L_3018.JPGD4L_3022.JPGD4L_3023.JPGD4L_3026.JPGD4L_3030.JPGD4L_3031.JPGD4L_3033.JPGD4L_3034.JPGD4L_3036.JPGD4L_3043.JPGD4L_3045.JPGD4L_3048.JPGD4L_3051.JPGD4L_3056.JPGD4L_3064.JPGD4L_3071.JPGD4L_3072.JPGD4L_3076.JPGD4L_3078.JPGD4L_3083.JPGD4L_3087.JPGD4L_3089.JPGD4L_3098.JPGD4L_3100.JPGD4L_3110.JPGD4L_3118.JPGD4L_3119.JPGD4L_3135.JPGD4L_3139.JPGD4L_3144.JPGD4L_3155.JPGD4L_3168.JPGD4L_3170.JPGD4L_3171.JPGD4L_3172.JPGD4L_3174.JPGD4L_3177.JPGD4L_3180.JPGD4L_3183.JPGD4L_3185.JPGD4L_3188.JPGD4L_3189.JPGD4L_3190.JPGD4L_3207.JPGD4L_3210.JPGD4L_3215.JPGD4L_3226.JPGD4L_3235.JPGD5D40492.JPGD5D40493.JPGD5D40495.JPGD5D40496.JPGD5D40498.JPGD5D40499.JPGD5D40500.JPGD5D40501.JPGD5D40503.JPGD5D40504.JPGD5D40506.JPGD5L_3243.JPGD5L_3245.JPGD5L_3256.JPGD5L_3257.JPGD5L_3260.JPGD5L_3263.JPGD5L_3272.JPGD5L_3275.JPGD5L_3280.JPGD5L_3285.JPGD5L_3291.JPGD5L_3297.JPGD5L_3299.JPGD5L_3304.JPGD5L_3307.JPGD5L_3309.JPGD5L_3315.JPGD5L_3318.JPGD5L_3322.JPGD5L_3329.JPGD5L_3338.JPGD5L_3342.JPGD5L_3344.JPGD5L_3350.JPGD5L_3351.JPGD5L_3358.JPGD5L_3360.JPGD5L_3364.JPGD5L_3369.JPGD5L_3372.JPGD6D40507.JPGD6D40508.JPGD6D40509.JPGD6D40510.JPGD6D40512.JPGD6D40513.JPGD6L_3377.JPGD6L_3384.JPGD6L_3395.JPGD6L_3401.JPGD6L_3403.JPGD6L_3405.JPGD6L_3408.JPGD6L_3413.JPGD6L_3418.JPGD6L_3424.JPGD6vI1026_102240_resized.jpgD6vI1026_141044_resized.jpgD6vI1026_141310_resized.jpgD6vI1026_142020_resized.jpgD6vI1026_152433_resized.jpgD6vI1026_152529_resized.jpgD6vI1026_154909_resized.jpgD6vZ1026_150622.jpgD6vZ1026_151900.jpgD6vD0514.JPGD6vD0515.JPGD6vD0516.JPGD6vD0517.JPGD6vD0518.JPGD6vD0519.JPGD6vD0520.JPGD6vD0521.JPGD6vD0522.JPGD6vD0523.JPGD6vD0524.JPGD6vD0525.JPGD6vD0526.JPGD6vD0527.JPGD6vD0528.JPGD7D40529.JPGD7D40530.JPGD7L_3425.JPGD7L_3434.JPGD7L_3437.JPGD7L_3441.JPGD7L_3445.JPGD7L_3455.JPGD7L_3463.JPGD7L_3473.JPGD7L_3478.JPGD7L_3487.JPG
 

 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK