Program šachové univerzity

Covidová pandemie nás bude ještě po určitou dobu významně ovlivňovat, nicméně život jde dál a při rozumném dodržování epidemiologických pravidel bude naše činnost pokračovat. V současné době probíhají on-line tréninky.

 

 

 

On-line tréninky nám otevřely mimořádně efektivní způsob trénování. Jejich příprava je sice náročná, avšak ve vymezeném čase se probere daleko více látky než při prezenčních trénincích. Při těchto trénincích také odpadá cestování a čekání na tréninky, proto se šetří čas všech zúčastněných. Přínosné jsou i on-line tréninky těch nejmenších, protože tyto tréninky mohou probíhat bez účasti rodičů a ti, co mají zájem se hodně naučí.

Negativem je, že se děti nepotkávají. Do škol nás minimálně v únoru a březnu nepustí, a tak to v tomto pololetí s prezenčními kroužky nevidíme moc optimisticky. On-line tréninky budou ale pokračovat i když budeme moci zahájit prezenční kroužky.

Program šachové univerzity v následujícím období (pokud to bude možné):

1. Budou pokračovat on-line tréninky.

2. Proběhne Velikonoční kemp (31.3. – 4.4.) ve výcvikovém středisku AMU Praha u Poněšic. Zde předpokládáme účast dětí, které se aktivně zúčastňují on-line výuky, protože tématem šachové části bude především procvičování probrané látky. Kempu se zúčastní mezinárodní velmistr Robert Cvek. Počítáme s větším prostorem pro sportování - akce je bohužel díky epidemiologické situaci zrušena.

3. Proběhne Open QCC České Budějovice (pravděpodobně duben), devítidenní turnaj, jedna partie denně (od 16:00), tempo 2x 90 minut / 40 tahů + 30 minut + 30 sekund / tah, bude se hrát v Clarion Congress Hotelu****, předpokládáme nasazení elektronických šachovnic. Turnaj je vnímán jako rozehrání před velkými červnovými turnaji, a proto nebude poslán na zápočet na Elo listinu. Pro špatnou epidemiologickou situaci se tento turnaj v roce 2021 neuskuteční

4. Podle situace bychom rádi v dubnu uskutečnili jednu Velkou cenu Jihočeského kraje (jednodenní turnaj na 7 kol v rapidovém tempu 2x20 minut + 10 sekund / tah).

5. Proběhne Krajský přebor mládeže v rapid šachu (sobota 8.května, podrobné informace jsou zde). Zatím odloženo.

6. Proběhne Krajský přebor družstev mladších žáků (neděle 9.května, ročníky 2009 a mladší, podrobné informace). Zatím odloženo.

7. Podle možností bychom rádi uskutečnili další Velkou cenu Jihočeského kraje buď v květnu nebo v červnu.

8. Proběhne MČR družstev starších žáků (Chrudim, 29. – 30.5., ročníky 2005 a mladší). Turnaj v roce 2021 zrušen.

9. Proběhne Šachový festival České Budějovice, naše nejvýznamnější akce v roce (1.7. – 9.7., tři turnaje, uzavřený velmistrovský turnaj, otevřený FIDE turnaj a otevřený FIDE turnaj pro mládež, propozice jsou na našem webu).

10. Proběhne letní šachové soustředění v osadě Měruše u Vlkova u Veselí nad Lužnicí (26.7. – 8.8.). Zúčastní se i mezinárodní mistr Richard Biolek. Vzhledem k situaci předpokládáme účast zkušenějších šachistů.

Všech krajských turnajů, MČR a Šachového festivalu České Budějovice se mohou zúčastnit pouze registrovaní šachisté. Potvrzování registrací u ŠSČR probíhají právě teď v únoru. U nejvyspělejších dětí počítáme i s účastí v dalších významných turnajích (Teplice - červen, Praha - červen, Skalice - srpen).