Mistrovství Čech do 10 let

Po několika týdnech jsme opět v Harrachově, tentokrát na Mistrovství Čech mládeže do 10 let. Zde nás reprezentuje Davídek Bárta a všichni mu přejeme, aby se mu dařilo. Nebude to mít jednoduché, je tu celá řada silných šachistů. V turnaji startuje 64 mladých šachistů.

 

 

Na mistrovství jsme vyrazili s Davídkem Bártou a jeho rodiči již v úterý, protože 1.kolo začínalo ve středu v 9:30. Hraje se tempem 2x 90 minut na partii + 30 vteřin za každý provedený tah. Každý den se hrají dvě kola a tak to bude hodně náročné na fyzičku.

Cesta proběhla bez problémů. Harrachov nás přivítal pod bílou sněhovou přikrývkou, takže je tu hezká atmosféra. Ubytování je tentokrát v pohodě a strava také výborná. V úterý večer jsme se šli rozptýlit na bowling a užili jsme si to. Nevím, proč se všichni snaží porážet ty kuželky, když se ty koule tak snadno hází do žlábků. Nejlépe prvním hodem do pravého a druhým do levého nebo naopak.

Ve středu to ale vypuklo a hned se ukázalo, že to nebude vůbec jednoduché. První partii hrál Davídek skoro 3 hodiny a druhou celé 3 hodiny. Pokaždé končil mezi posledními třemi partiemi. Získal přitom pěkných 1½ bodu. Dole v tomto článku budete moci sledovat průběžné výsledky mistrovství a také on-line partie. Na mistrovství je celkem 12 on-line šachovnic, tak pokud to Davídkovi půjde, můžete ho všichni sledovat. První partie se hraje od 9 hodin, druhá od 14:30 každý den až do soboty. V neděli se hraje dopoledne poslední kolo. Davídek se zatím pohybuje na on-line šachovnicích a věříme, že mu to vydrží.

Čtvrtek nebyl pro nás tak úspěšný, jak bychom si přáli. Davídek ale splnil to, co jsme si předsevzali. V dopolední partii hrál aktivně, nechal si vzít pěšce a otevřel si sloupec na soupeřova krále. Pak nabídl soupeři „zadarmo“ otrávenou figuru, další obětí figury rozbil soupeřovi pěšcový kryt před jeho králem a nakonec hezkou obětí kvality si otevřel i krajní sloupec na soupeřova krále. Měl sice o celou věž méně, ale zato mohl dát nekrytelný třítahový mat. Soupeřova pozice byla v troskách. Davídek to bohužel nepostřehl, místo rázného ukončení partie otevřel střed, nechal rozehrát soupeřovy figury a partii nakonec prohrál. Šachy jsou někdy kruté.

Odpoledne pokračoval Davídek v duchu svého dopoledního vystoupení. Tentokrát s tím rozdílem, že svému soupeři nedal žádnou šanci vyklouznout z matových sítí a rychle s ním skoncoval. Co se týká výkonu, zaslouží Davídek pochvalu, přesně takové šachy ho ctí. Že to někdy nevyjde je toho součástí, Podstatné je nesejít ze správné cesty.

Čtvrtek byl hodně paradoxní. Po 16 hodině, když už byla tma, přestala v celém hotelu jít elektřina (nejspíše v celém Harrachově, tma byla všude). Ti, co ještě hráli, museli zůstat v hrací místnosti a sedět po tmě na místech. Elektřina začala jít až kolem 18:30 !! Někteří, kteří nehráli na on-line šachovnicích dohrávali partie za světel mobilů. Ti, co hráli na on-linech museli počkat, až začala jít elektřina. Opravdu kuriózní a pro řadu dětí velmi svízelná situace.

Pátek byl pro nás stoprocentní. Dopoledne odolal Davídek sicilským nástrahám, získal pěšce, pak další dva, zkušeně přešel do pěšcové koncovky a tu vyhrál. Odpoledne to už bylo horší. V jednu chvíli si neopatrně rozmístil své figury a soupeřův střelec a jezdec začali úřadovat. Při správném pořadí mohl jeho soupeř získat figuru a partii vyhrát. Jenže jeho soupeř neodolal a dal si šach a Davídkův král tak unikl z matové sítě. Nakonec vznikla vyrovnaná věžová koncovka, kde měl Davídek jednoho pěšce a jeho soupeř pěšce dva. Zde Davídek aktivní hrou svého krále, věže a i pěšce zatlačil figury svého soupeře až na 1.řadu a tam svoji poziční výhodu přetavil v zisk věže a partii vyhrál. V koncovce vyzrálý a hezký výkon.

sobotu se mistrovství přehouplo do poslední třetiny. Davídek zraje jako víno a potvrzuje stoprocentní příděl bodů i v sobotu. V dopolední partii narazil Davídek na nejlepší dívku v mistrovství, na jejímž štítě zůstal i 1. nasazený startující. Dívka potvrdila svojí třídu. Davídek získal kvalitu, pak ale nechal aktivitu na straně dívky a ta jeho postavení stísnila postupem svého volného c-pěšce. Davídek jí sice svázal věží dámu s králem, ale dlouho si ji nemohl vzít, protože by jeho soupeřka získala dva spojené volné pěšce na 3.řadě a byl by to Davídek, kdo by musel bojovat o záchranu v partii. Jeho dáma by si těžko poradila s dvěma spojenými volnými pěšci podporovanými jezdcem a aktivním králem. Davídek musel vyvinout hodně důvtipu, aby tuto svízelnou situaci zvládl. Další více než tříhodinová partie.

Odpolední partie patřila také k těm těžkým. Davídek získal pěšce a jeho soupeř mu nabízel remízu. Davídek jí nepřijal. Partie se nakonec dostala do čtyřvěžové koncovky, kde stál aktivněji Davídkův soupeř. Měl své věže zdvojené na 7.řadě a tím Davídkovi stěžoval souhru jeho figur. Stav pěšců byl v tu chvíli stejný (4 na každé straně). Aby se těchto problémů Davídek zbavil, musel se vzdát jednoho pěšce. Dosáhl přitom výměny jednoho páru věží a tím se dostal ze svízelné situace. Vznikla remízová věžová koncovka, kde měl Davídek o pěšce méně. Aktivní hrou se mu podařilo počet pěšců srovnat a dokonce získat pěšce více. Davídek měl vrcholnou časovou tíseň, hrál už na půlminutě. Jeho soupeř ho chtěl asi shodit na čas a nastavil mu přitom věž. Davídek jí bral 2 vteřiny před vypršením svého limitu. Soupeř pak partii vzdal. Hrála se také přes 3,5 hodiny.

Další velice těžký den, avšak již po předposledním 8.kole měl Davídek na svém kontě 6½ bodu a zajištěný postup na MČR. Mohli jsme tedy konstatovat, že mise byla splněna.

 

MC10_001.jpgMC10_002.jpgMC10_003.jpgMC10_004.jpgMC10_005.jpgMC10_006.jpgMC10_007.jpgMC10_008.jpgMC10_009.jpgMC10_010.jpgMC10_011.jpgMC10_012.jpgMC10_013.jpgMC10_014.jpgMC10_015.jpgMC10_016.jpgMC10_017.jpgMC10_018.jpgMC10_019.jpgMC10_020.jpgMC10_021.jpgMC10_022.jpgMC10_023.jpgMC10_024.jpgMC10_025.jpgMC10_026.jpgMC10_027.jpgMC10_028.jpgMC10_029.jpgMC10_030.jpgMC10_031.jpgMC10_032.jpgMC10_033.jpgMC10_034.jpgMC10_035.jpgMC10_036.jpg