Dvě třetidivizní porážky

18.11.2017 byl bohatý na šachové akce. Zatímco Davídek Bárta doprovázený rodiči a panem Havlíčkem bojoval na Mistrovství Čech mládeže do 10 let v Harrachově a Láďa se účastnil soustředění KTCM, tak ve 3. divizi hrála dvě naše družstva.

 

 Družstvo QCC České Budějovice E nastoupilo v domácím prostředí Gymnázia Jírovcova proti Spartaku Kaplice C v sestavě: Kája Švejda, Laura Čermáková, Hugo Tůma, Vítek Předota a Jára Hanuš.

Zápas začal v 10 hodin.

10:20 - Kája čelí zahájení, se kterým zatím asi nemá moc zkušeností a proto partii rozehrál rozvážným tempem. Laura se dopustila v zahájení nepřesnosti. Soupeř výměnami dosáhnul toho, že Laura bude mít po dobrání soupeřova střelce trojpěšce, soupeř ji vymění dámy a Laura přijde o rošádu. To se Lauře nelíbilo a tak figuru nedobrala. To byla ovšem bohužel výrazně horší alternativa. Hugo obětoval na f7 figuru za útok. Zajímavá partie. Vítek stojí vyrovnaně. Jára stojí aktivně, ale prohrává o pěšce.

10:35 Kája pokračuje v pomalé rozvážné hře. Laura stále prohrává o figuru za pěšce. Hugo má stále o obětovanou figuru méně, ale pokračuje v útoku na slabého krále. Jen si musí dát pozor na to, že figur na obou stranách začíná ubývat. Vítek stojí stále vyrovnaně. Jára bohužel díky taktickým záplatkám přišel o věž.
 
10:45 Kája stojí vyrovnaně. Lauřin soupeř dosáhnul výměny dam. Hugo získal figuru zpět a je ve vyrovnané koncovce 2V+J+(3+1)p proti 2V+J+(2+2)p.

10:52 Lauřin soupeř dosáhnul výměny dalších figur. Hugo si zkomplikoval pozici tahem Jg7. Soupeř mu začal chytat koně, ale naštěstí Hugo pozici zachránil. Vítkův soupeř napadl Vítkovu věž jezdcem. Věž mohla uhnout na dvě políčka. Vítek přemýšlel maximálně 2 sekundy a zahrál. Tah bohužel znamenal ztrátu figury. Po této chybě bohužel následovala chyba ještě větší. Vítkův soupeř ziskem figury dával šach. Vítek si toho nevšiml a zahrál dámou. Soupeř jej upozornil na šach. Vítek musel hrát dámou, protože se jí dotknul a tím o ní přišel. Škoda, Vítek partii dobře rozehrál, ale dvě chyby v řadě znamenaly konec nadějím. Jára bojuje stále s věží méně.

10:57 Vítek prohrál. Stav 0:1.

11:03 Povoluji Hugovi přijmout remízu. Stál sice o trochu lépe, ale vzhledem k Hugově rychlosti partie mohla skončit jakkoli. Hugo dal týmu jistotu, že neprohrajeme s nulou. Stav 0,5:1,5.

11:10 Jára prohrává. Stav 0,5:2,5.

11:30 Laura je v prohrané koncovce (1+1)p:J+(3+2)p. Kája nestačil včas udělat rošádu a tak za to trpěl. Když se mu ji podařilo udělat, soupeř již vedl o 2 pěšce.

11:48 Laura dohrála. Stav je 0,5:3,5. Kája má odehráno pouhých 15 tahů. Stále prohrává o 2 pěšce.

12:20 Kája se v horší koncovce pokusil o léčku na soupeře. Ale jeho propočet byl bohužel příliš krátký. Soupeř počítal lépe a viděl, že je Kájou zamýšlená léčka nekorektní. A proto zahrál klidný tah, kterým Kájovi umožnil léčku realizovat. Kája, který v dosavadním průběhu partie přemýšlel o každém tahu, byl tak potěšen, že může léčku zahrát, že o tahu skoro nepřemýšlel a zahrál ho. Škoda. Soupeř vložil mezišach a Kája pochopil, že přijde o věž a partii vzdal.
Konečný stav 0,5:4,5.


Kája byl z našich hráčů jediný, komu se podařilo hrát skutečně pomalu a snažit se využít čas, který měl k dispozici. Bohužel na zkušeného soupeře to nestačilo.
Laura v zahájení učinila jedno špatné rozhodnutí, které zásadně poznamenalo průběh celé partie. I když partie trvala cca 60 tahů, soupeř ji měl celou pod kontrolou a náskok figury si zkušeně pohlídal. Myslím, že příště se v podobné situaci Laura rozhodne správně.
Hugo hrál odvážně a aktivně. Remízu si dnes zasloužil. Při rozboru partií by se měl s panem Havlíčkem podívat na to, zda ta oběť figury byla korektní. Bez ohledu na to, zda ano či ne, Hugo by měl svou hru zpomalit. Až se mu to povede, kvalita jeho hry poroste.
Pro Vítka byl dnešní zápas jeho divizní premiérou. A debut to určitě nebyl špatný. Vítek partii pěkně rozehrál. Pak zahrál jeden tah automaticky bez přemýšlení a bylo rozhodnuto. Z dnešní partie by si měl Vítek odnést, že je potřeba přemýšlet nad každým tahem a žádný nevypustit.
Premiéra to byla i pro Járu. Podobně jako Vítek i Jára se v partii dlouho držel a za svůj dnešní výkon si zaslouží pochvalu.

 

V sousední místnosti domovského Gymnázia Jírovcova nastoupil tým QCC České Budějovice F proti týmu VŠTE České Budějovice D.

Za náš nejmladší divizní tým byli nominováni: David Smola, Jan Smola, Adam Labik, Jakub Bruce a Daniel Jarčevský. Pana Havlíčka, který v tu dobu doprovázel Davídka Bártu v Harrachově, zastoupila v péči o tým jeho žena.

Díky tomu, že jsem se věnoval týmu E, tak jsem neměl příležitost tento zápas detailně sledovat. Zápas měl poměrně jednoznačný průběh a zkušenější hosté jej vyhráli 0:5.
Pro náš mladý tým jsou to ale cenné zkušenosti, které jistě časem zúročí.

 

IMG_4231.JPGIMG_4235.JPGIMG_4244.JPGIMG_4251.JPGIMG_4252.JPGIMG_4253.JPGIMG_4254.JPGIMG_4255.JPG