Favorita jsme nepřetlačili

V sobotu 11.11. jsme v 2.divizi nastoupili k utkání 3.kola na půdě největšího favorita naší skupiny. Na utkání bylo sympatické to, že kromě trenérů se utkali mladí hráči obou týmů. Zkušenosti byly na straně soupeře, ale ani my jsme nebyli úplně bez šancí. Vyrovnaný průběh zápasu to nakonec potvrdil.

 

 

 

Můj komentář bude v některých směrech povrchní, protože jsem opět hrál. Já jsem k zápasu nastupoval dost unaven řešením nepříjemné situace kolem dotací, o které můžeme - ne vlastní vinou přijít, a dále jsem se musel zabývat směrováním mládežnického šachu v našem kraji, které se podle mne vydává špatným směrem.

Na mém výkonu se to podepsalo a hrál jsem opravdu špatně. Únava není dobrý sparingpartner pro dobré výkony v čemkoli. Ostatní členy našeho týmu musím ale velice pochválit. Zápas budu popisovat opět z perspektivy mé partie. Já jsem chtěl partii hned zpočátku otevřít a přešel jsem z jednoho zahájení do druhého, ale ne úplně šťastně. Měl jsem sice iniciativu, ale můj soupeř odrážel mé záměry celkem v pohodě a všem úskalím se zdárně vyhnul. Já jsem chtěl pořád zvyšovat tlak na centrum a tak jsem se rozhodl podkopat soupeřův pěšcový klín na „e5“ tahem f7-f6. Cítil jsem, že to není „to pravé ořechové“, že si tím značně oslabuji svého krále, ale nechtělo se mi přiznat chybu a otupit svojí hru. Výsledkem bylo to, že díky hrozbě obětí na „g6“ jsem se musel skutečně stáhnout, odevzdat soupeři pěšce, přepustit mu jediný volný sloupec a přejít do defenzivní koncovky. Našel jsem sice způsob, jak si dovyvinout své figury, ale pak jsem udělal hrubou chybu, když jsem při výměně střelců dobral střelce věží a ne pěšcem. Po vynucené výměně věží vznikla pak jezdcová koncovka, kde si můj soupeř umístil jezdce krásně do středu, já jsem měl pasivního jezdce a můj soupeř toho, dá se říci učebnicově, využil. Musím přiznat, že dnes jsem byl celkem snadnou kořistí. Prohrál jsem tedy jako první.

Na první šachovnici v souboji „těžkých vah“ si vedl dobře Eda, držel vyrovnanou pozici se šancemi na obou stranách. Na druhé šachovnici uvěznil Láďa svému soupeři figuru, měl ale oslabeného krále a horší čas. Na čtvrté šachovnici Sebík svého soupeře tlačil. Stejně tak na páté šachovnici Matěj. Adam na šesté šachovnici stál vyrovnaně a na sedmé šachovnici byl Kája také aktivnější. Na osmé šachovnici měl vyhranou pozici Davídek. Když to tedy shrnu, překvapivě příznivý pohled na zápas.

Pak se dopustil chyby Davídek Bárta, když si nechal dát vidličku na krále a dámu ve vyhrané pozici a prohrál. Nicméně Davídek zaslouží pochvalu, svého o 4 roky staršího soupeře přehrál. Pěkně obětoval figuru a nakonec měl dámu proti věži a střelci. Měl také volného pěšce a tím i rozhodující výhodu. Chyba vše otočila, ale to se stává (Davídek je ročník 2008) a teprve sbírá zkušenosti ve vážných partiích.

Pak dohrál Adam Pavlíček, který remízoval. Jeho partie měla pořád vyrovnaný průběh a vyústila do remízové věžové koncovky. Další skončil Sebík Placer, který také remízoval. Zde to byla trochu škoda, protože Sebík v partii s rošádami na různé strany byl zjevně aktivnější. Avšak jeho soupeř neměl chuť prohrát a využil své větší zkušenosti k eliminaci Sebíkových snah a převedl partii do věžové koncovky, kde Sebík mohl jen stěží pomýšlet na jiný výsledek než na remízu. Do třetice remízoval i Kája Švejda. Káju překvapil soupeř volbou zavřeného zahájení. Kája reagoval gambitem, čímž mne potěšil. V průběhu partie diktoval Kája tempo, stál opticky lépe, ale musím se přiznat, že nic konkrétního jsem tam za něj neviděl. Partie pak přešla do koncovky, kde měl Kája lepší figury a v této pozici přijal remízu, aniž by se poradil s kapitánem. Káju musím za přístup k partii a za jeho výkon v ní pochválit. Jeho nejhorším tahem v partii bylo patrně přijmutí remízy.

Pak prohrál i Láďa Nagy. Láďa hrál skoro celou partii s figurou více, ale nebylo to zase tak jednoduché, jak by se zdálo. Soupeřův jezdec byl uvězněn v Láďově táboře a určitě mu tam překážel. Láďa měl oslabeného krále a vymýšlení, jak soupeři jezdce odebrat ho stálo hodně času. Nakonec měl na 21 tahů cca 2 minuty, a to i když hrajete s inkrementem (+30 vteřin za každý provedený tah) je už na pováženou. Láďa měl v partii možnost opakovat tahy a vynutit tak remízu, ale protože věděl, že by to znamenalo ztrátu zápasu, snažil se časovou tíseň zvládnout a vyhrát. To se mu ale bohužel nepodařilo, protože prohrál na čas. Avšak za bojovnost a upřednostnění výsledku týmu před svým vlastním prospěchem obrovská pochvala a poděkování.

Další dohrál Matěj Kaňka, který vyhrál. Matěj hrál pěkně aktivně, pronikl svým pěšcem na 3.řadu soupeře a svojí věží na 2.řadu a partii zakončil vyhrávající kombinací se ziskem věže. Výborný výkon. Poslední dohrával Eda Nejdl. Eda držel se svým těžkým soupeřem dlouho krok, partie byla zajímavá a rozhodovala se až na konci časového limitu, kde se v časových tísních lépe orientoval Edův soupeř. Eda také prokázal svoji kvalitu. Výsledek zápasu je ŠA VŠTE České Budějovice B – QCC České Budějovice C 5½:2½. Až na sebe musím všem poděkovat za zajímavý a napínavý zápas.

 

 

IMG_4083.JPGIMG_4086.JPGIMG_4090.JPGIMG_4099.JPGIMG_4101.JPGIMG_4107.JPGIMG_4112.JPGIMG_4115.JPGIMG_4118.JPGIMG_4124.JPGIMG_4127.JPGIMG_4129.JPGIMG_4133.JPGIMG_4137.JPGIMG_4140.JPGIMG_4142.JPGIMG_4148.JPGIMG_4149.JPGIMG_4152.JPGIMG_4158.JPG